CAATSA Yaptırımları Devreye Giriyor. Dolar/TL’de Yükseliş Hakim

Günün en önemli haberi Trump’ın Rusya hava sistemi S400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım tasarısını onaylamasıydı. Böylelikle CAATSA yaptırımları devreye alınmış olacak. Fakat bu yaptırımların boyutuna ilişkin henüz bir açıklama yapılmış değil. Daha çok kişi ve kurumlara ilişkin piyasanın hafif olarak değerlendirebileceği yaptırım adımlarının atılacağına yönelik beklentiler bulunuyor.  Şimdi yaptırımlara yönelik hangi adımların atılacağını dikkatle izleyeceğiz. Tüm bu gelişmeler eşliğinde Dolar/TL paritesinde doğal olarak yükseliş hareketi yaşanıyor. Bu sayede 7.8500 seviyesinin yukarı yönde aşılabilmesi ile paritenin 7.9500 seviyesinin üzerinde fiyatlandığını görmekteyiz.

Teknik olarak;

7.9500 üzeri fiyatlamaların devam etmesi paritede yükseliş hareketinin sürmesini destekleyebilir. Bu sayede ilk olarak 8.0500 direncini takip edeceğimizi not edelim. Yalnız yukarı yönde hareketlerin hız kazanması ile 8.0500 direncinin aşıldığı fiyatlamalarda paritenin 8.1000 ara direnci ile 8.1700 seviyesini izlemeye alacağız.

Şimdilik 7.9500 üzerinde kalıcılığın sağlanıp sağlanmayacağına odaklandık. Bu seviye üzerinde fiyatlamaların devam edememesi ile geri çekilme hareketleri gözlemlenebilir. Bu sayede 7.9100 seviyesi ile 7.8500 desteklerin kısa vadede izliyor olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.