TL Önüne Çıkacak Engelleri Aşabilecek Mi?

Cuma günü ABD’den gelen çok iyi istihdam verileri ile dolar endeksinde hızlı bir toparlanmaya şahit olmuştuk ve bugün paritelerde de bunun etkisini hissedebiliyoruz. Ancak USDTRY için haftanın son işlem gününün tek beklenen gelişmesi tarım dışı istihdam rakamları değil, ayrıca Moody’s’in not değerlendirmesiydi.

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından not indiren S&P sonrası Moody’s kararı merakla bekleniyordu ve Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu yapacağı değerlendirmeyi pas geçmeyi tercih etti. Piyasalarda Moody’in not indirmeyeceği görüşü hakim olsa da gelen karar TRY için son derece pozitif oldu ve USDTRY tdi verilerinin ardından 3.02’lere göz kırpsa da bugün 2.98’lere kadar gevşemiş durumda.

Bugün yurt içinden açıklanan büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi yıllık bazda %1.1’lik artış gösterse de gelen verinin etkisinin TRY paritelerinde son derece sınırlı kaldığını görüyoruz. Bundan sonraki en yakın not değerlendirmesini 19 Ağustosta Fitch yapacak. Fitch de Moody’s’in yolundan gider veya notumuzu değiştirmeme kararı alırsa TRY için pozitif rüzgarlar esmeye devam edebilir. Dolar/TL’de 2.98 bölgesinin kırılmasıyla aşağıda 2.97 be 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 2.9470’ler destek olarak çalışabilir. Yaşanacak olan yükselişlerde ise 3.00 ve 3.02 bölgesi direnç olarak çalışabilir.

Ancak önümüzdeki günlerde ABD’den gelecek olan veriler cuma günü açıklanan tdi rakamları gibi beklentiden iyi gelmeye devam eder ve Fed’in faiz artıracağı ihtimalleri kuvvetlenirse USDTRY yeniden yönünü yukarıya çevirebilir. Ayrıca yurt içindeki tansiyonun artması da şuan karşımızda olan tabloyu tersine döndürebilecek önemli etkenlerden.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.