TCMB Kararları Doları Nasıl Etkiler? – 21.06.2016

TCMB geçtiğimiz ayki para politikası kurulu toplantısında faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan düşürerek yüzde %9.50’e çekerken, politika faizini yüzde %7.50 ve faiz koridorunun alt bandını yüzde %7.25’te sabit bırakmıştı.

Haziran ayı PPK toplantısı kararları bugün saat 14.00’de açıklanıyor ve geçtiğimiz ay olduğu gibi Merkez Bankası’nın koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 50 baz puan indirmesi bekleniyor. Yine geçtiğimiz ay olduğu gibi politika faizi olan haftalık repo oranı ile koridorun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini değiştirmemesi bekleniyor.

Enflasyonda son aylarda yaşanan gerileme nedeniyle TCMB sadeleştirme adımlarına devam ediyor. En son 3 Haziran’da açıklanan verilere göre enflasyon Mayıs ayında %6.58 ile beklenti altı kalmıştı.

Brexit anket sonuçlarının ‘Kalalım’ cephesinin güçlendiğini göstermeye başlaması bu hafta liraya yaradı. Haftaya 2.91 bölgesinde başlayan USDTRY şu an itibariyle 2.90 altına gerilemiş durumda.

TCMB kararları öncesi USDTRY için en yakın destek 2.89 bölgesi. Sonrasında ise 2.87’ler var. Yukarıda ise 2.90 en önemli direnç. Onu 2.93 direnci takip ediyor. Enflasyondaki iyileşme nedeniyle eğer TCMB sadece gecelik borç verme faizi değil diğer faiz türlerinde de indirime giderse dolar tekrar 2.90 üzerine tırmanabilir. Fakat şu sıralar liraya bizim PPK kararlarından çok başta AB Referandumu olmakla birlikte yurt dışı gelişmeler yön veriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.