TCMB Brexit Dinlemedi – 21.06.2016

TCMB beklentilere paralel olarak faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 50 baz puan indirerek %9.00 seviyesine çekti. Politika faizini %7.50 ve gecelik borçlanma faizini ise yine beklendiği gibi %7.25 seviyesinde sabit bıraktı. Geç likidite fonlama faiz oranı da 50 baz puan indirilerek %10.5 seviyesine indirildi.

Karar metnine baktığımızda önceki toplantıya göre üçüncü paragraf dışında hiç bir değişiklik yapılmadığını görüyoruz. Önceki metinde bu paragrafta çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı kaldığına dikkat çekilmişti. Son metinde ise son aylarda işlenmemiş gıda fiyatlarının olumlu seyrinin yanında çekirdek enflasyondaki iyileşmeye de dikkat çekilmiş.

TCMB, bununla birlikte hizmet enflasyonundaki ve birim iş gücü maliyetlerindeki gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir diyor. Enflasyon beklentileri dikkate alınarak sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğinin, iç talebin büyümeye pozitif katkı verdiğinin ve Avrupa Birliği talebinin ihracat üzerindeki olumlu etkisinin altı çizilmiş.

Çekirdek enflasyondaki iyileşmeye dikkat çekilmesi TL için pozitif ancak ilk anda kararların etkisi USDTRY’de sınırlı oldu. Ardından kurda doların değer kazanmasından kaynaklı bir miktar yükseliş yaşansa da 2.90 bölgesinden yükselişlere tepki geldiğini görüyoruz. Bu bölgenin tamamen geçilmesiyle 2.9250 ve 2.94 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 2.88 bölgesi en yakın ve önemli destek. Bu bölge geçilirse düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.