Dolar/TL Yorumu – 18.08.2016

Dolarda Son Durum

Dün yayınlanan FOMC tutanakları sonrası doların değer kaybetmesi ile birlikte USDTRY 2.92 altına kadar gerilemişti. Ancak bugün doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı bir miktar değer kazanması ve yurt içinde meydana gelen üzücü terör olayları ile artan jeopolitik riskler TRY satışlarını da beraberinde getirdi.

Kurda yükselişlerin devam etmesi halinde 2.94 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 2.9520 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 2.9150 ve 2.9000’ların destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Özellikle 2.90 bölgesi tamamen çözülürse geri çekilme hız kazanabilir.

Bugün mikrofon başına geçen Fed üyesi Dudley’den ise önemli açıklamalar geldi. İstihdam piyasasındaki güçlenmenin ekonomi üzerindeki yükleri hafiflettiğini ve istihdam piyasası koşullarının gelişmeye devam ettiğini belirtti. Maaşlardaki artışın ise kademeli olarak yükseleceğini söyleyen Dudley, üçüncü çeyrek büyümesinin yılın ilk yarısına göre çok daha güçlü olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.