Moody’s Kararları Bekleniyor – 05.08.2016

Dolar/TL açısından son derece önemli bir gün içerisindeyiz. Çünkü bugün ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verilerinin yanında Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Moody’s de Türkiye’nin not değerlendirmesini açıklayacak.

Hatırlayacağımız üzere 15 Temmuzdaki başarısız darbe girişiminin ardından S&P kredi notumuzu BB+’dan BB’ye düşürmüş ve görünümü negatife çekmişti. Moody’s ise Türkiye notunu değerlendirmeye almıştı. Şuan ki notumuz Baa3 ile yatırım yapılabilir seviyede bulunuyor ancak Moody’in not düşürmesi halinde Türkiye yatırım yapılabilir ülke olma özelliğini yitirmiş olacak. Bir sonraki değerlendirmeyi ise Fitch 19 Ağustos’ta yapacak.

Piyasalardaki büyük oranda beklenti ise Moody’s herhangi bir adım atmayacağı yönünde. Bu beklentinin gerçekleşmesi Türk Lirası için pozitif olur ve böylelikle Dolar/TL’de bir miktar geri çekilmeye şahit olabiliriz. Tam tersi senaryoda eğer Moody’s de S&P’nin yolundan gider ve not indirirse bu sefer Dolar/TL’de ciddi yükselişler yaşanabilir. Özellikle 3.05 bölgesinin üzerine çıkılmasıyla yeni zirvelere doğru yolculuk başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.