Dolar/TL’de Tüm Dikkatler TCMB Üzerinde…

Kur tarafında tüm gözler yarın gerçekleştirilecek olan TCMB toplantısı üzerinde… Piyasa beklentisi orta noktası 150 bp faiz artırımı yönünde. Bu sayede bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının ( politika faizi )  %15 seviyesinden %16.5 seviyesine yükseltilmesi bekleniyor. Buna karşılık 200 ve 250 bp faiz artırımının yapılacağına ilişkin beklenti raporlarını da takip etmekteyiz. Bankanın Aralık PPK toplantısını pas geçeceğine yönelik herhangi bir beklenti bulunmuyor. Bu durum da doğal olarak Dolar/TL paritesinde satış baskısı oluşturuyor. Bu sayede 7.6000 desteğinin hemen üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu izlemekteyiz. Peki, teknik olarak hangi seviyeleri takip etmemiz gerekiyor?

Öncelikle TCMB’ye yönelik faiz artırımı beklentileri ile 7.6000 desteğini yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu seviyesinin aşağı yönde geçilmesini sağlayacak fiyatlamalarda 7.5000 desteğinin kısa vadede kritik olduğunu düşünüyoruz. Hatırlanacak olursa; Kasım ayı toplantısında 475 bp faiz artırımına gidilmesi ve sadeleşme politikasının benimsenmesi ile 7.5000 seviyeleri test edilmişti. Dolayısıyla bu seviye kısa vadede oldukça önemli. Bu desteğin aşağı yönde geçilmesi durumunda 7.4000 ara desteği ile 7.2800 seviyesinin potaya girebileceğini not edelim.

Paritenin 7.6000 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise yukarı yönde ataklar meydana gelebilir. Bu senaryoda TCMB’nin piyasaları tatmin etmeyen bir adım atması gerekiyor. Mevcut beklentiler ile değerlendirdiğimizde bu olasılık şimdilik düşük. Yalnız bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda 7.7500 direnci önemli olacaktır. Bu seviyenin aşılması ile 7.78500 ara direnci ile birlikte 7.9100 seviyesi potaya girebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.