CAATSA Yaptırımları Yumuşak Tonda… Dolar/TL’de Sakin Seyir Devam Ediyor

ABD’nin Türkiye’ye yönelik S400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle CAATSA yaptırımları devreye giriyor. Öncelikle belirlenen yaptırımları hatırlatalım:

  • Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacak. Kurumun ABD’den ve/veya uluslararası finans kuruluşlarından kredi kullanması ve borç alması da kısıtlandı.
  • Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile birlikte Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit yaptırım listesine eklendi.

Net olarak 12 maddelik CAATSA yaptırımları arasında en hafif tonda olanları seçilmiş. Piyasaların beklentileri de bu şekildeydi. Beklentilere paralel gerçekleşen yaptırımlar sonrası Dolar/TL paritesinde net bir oynaklık göremedik. Yalnız şunu önemle belirtelim. Ocak ayında yeni Başkan Joe Biden Beyaz Saray’da görevi devir alacak. S400 konusunda Trump’a göre çok daha katı bir tutum benimsediğini biliyoruz. Doğal olarak yaptırımlarım genişleme riski orta vadede önümüze çıkabilir.

Şimdilik kısa vadede TL’ye etkisinin nötr olduğunu söyleyebiliriz. 7.8500 seviyesinin altında fiyatlamalar görülüyor. Hem AB hem de CAATSA yaptırımlarında en kötünün gerçekleşmemesi piyasalara bir miktar rahatlama sağlayabilir. Bu durumda 7.7800 desteğini yakından izlemeyi sürdürüyoruz. Bu destek seviyesinin kırılması durumunda 7.7100 ara seviye ile birlikte 7.6100 ve 7.5000 desteklerini takip ediyor olacağız.

Yükseliş hareketlerinde 7.9100 – 7.9500 bölgesi izlenebilir. Şimdilik baz senaryomu olmasa da 7.9500 üzerinde yeniden 8.0500 direncinin hedef konumuna geleceğini hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.