Yeni Haftaya Avustralya İle Başladık

Haftanın ilk seansında Avustralya’dan gelen veriler ön plana çıkıyor. AIG hizmetler endeksi 58.1’den 53.4’e geriledi. Madencilik sektöründen hizmetler ve imalat sektörüne doğru bir dönüşüm süreci içerisinde içinde Avustralya ekonomisi. Hizmetler endeksindeki büyük düşüş bu açıdan negatif fakat geçtiğimiz ay 53.5’den 58.1’e hızlı bir yükseliş kaydetmişti. Yani geçtiğimiz ayki 58.1 rakamı bir istisna olarak kabul edilirse son aylarda 50.0 altından üzerine doğru bir toparlanma dikkatlerden kaçmıyor.

NAB iş dünyası güven endeksi 6’dan 5’e geriledi. İş dünyası şartları endeksinde ise 12’den 9’a daha keskin bir düşüş görüyoruz. Her iki endekste de gerileme yaşansa da hala geçtiğimiz seneki seviyelerin çok üzerinde bu rakamlar ve trend olarak da yukarı yönlü bir hareket görülmekte.

Mayıs ayının ilk önemli merkez bankası kararları yarın Avustralya’dan. Geçtiğimiz haftaki enflasyon raporu öncesine kadar RBA’nın bu toplantıda faizleri değiştirmeyeceği beklenirken zayıf enflasyon raporu sonrası piyasalar ikiye bölünmüş durumda. Bloomberg tarafından 24 ekonomist/analistle yapılan son ankette 10 ekonomist faiz indirimi beklerken, 14 ekonomist RBA’nın politika faizini %2.00’de sabit tutmasını bekliyor.

Yani RBA ne karar verirse versin başta AUDUSD olmak üzere tüm AUD paritelerinde dalgalanmalar yaşanacak. Kararlar öncesi AUDUSD için en yakın destek 0.7550 bölgesi, en yakın direnç ise 0.7670 bölgesi. RBA’nın faiz indirmesi 0.75 altına, faiz indirmemesi ise 0.78 üzerine doğru bir hareketi tetikleyebilir.

Haftanın ilk Asya seansında satıcılı bir hava vardı. Yenin değer kazanmaya devam etmesiyle birlikte Nikkei endeksinde %3 üzerinde bir kayıp yaşanırken Avustralya ASX endeksinde kayıp %0.18, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.80. Çin borsalarının İş Bayramı nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatalım.

Bu arada yatırımcılarımızdan sıkça para biriminin değer kazanması bir borsa için pozitif değil mi, neden Japonya borsalarında bunun tersi bir hareket görüyoruz sorusu geliyor. Yenin değer kazanması hem ihracatçılar için görünümü olumsuzlaştırdığı hem de yenin güvenli liman özelliği nedeniyle riskten kaçış kaynaklı olabileceği için yenin değer kazandığı günlerde genelde Japonya borsalarında hareketin yönü aşağı oluyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.