Yurt İçerisinde Haber Akışları Beklenirken, ABD Yaptırımlarına Devam Ediyor – 9 Ağustos 2018

Haftanın dördüncü işlem gününe gelindiğinde veri açısından çok sakin ve volatilitesi düşük bir gün diyebiliriz. Yurtiçinde ABD ile görüşmeye giden heyetin görüşme sonucu beklenirken, görüşmenin birçok konu üzerine olduğu konuşuluyor. Dünya siyasetinde hem İran yaptırımları manşetlerde yer alırken, Kanada ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik de karşılıklı restleşmelerle devam etmekte. ABD’nin İran’ı ya ben ya İran şeklinde seçenek haline getirmesi ve AB cephesinden bu seçeneğin destek görmemesi önümüzdeki günlerde İran konusunun küresel anlamda sorun haline gelebileceği anlamına gelebilir. Almanya yaptığı açıklamada İran ile kurallara uyulduğu sürece ticarete devam edilecektir açıklamasına daha ABD tarafından açıklama gelmedi. Son olarak da Çin’de olumlu hava var zira ABD tarafına bilindiği üzere %25’lik bir ek tarife açıklanmıştı. Ayın 23’üne kadar piyasa izlemekte olduğu söylenebilir. Bunun ile birlikte ABD tarafından bir yaptırımda Rusya’ya geliyor. Bu yaptırımın nedeni Rusya’nın sinir gazı kullanımı

EURUSD: Bugün ABD cephesinden Temmuz ÜFE verisini takip edeceğiz. Beklenti 0,2 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde. Avrupa tarafında ise Avrupa Merkez Bankası aylık raporu yayınlanacak ve sınırlı etkisi olması beklenebilir. İran’a yaptırımlar asıl gündemi oluştururken giriş kısmında da bahsettiğimiz Almanya’nın ve yanında Fransa’nın İran ile olan ticaret ambargosunun tarafında olmaması ilerleyen günlerde nasıl bir şekil alacağı merak konusu olacak.

Teknik olarak pariteye bakarsak 10 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyreden parite yukarı yönlü devam etmesi durumunda direnç noktası olarak 1,16345, 1,16588 ve 1,17137 noktaları takip edilebilir. Destek noktası olarak ise 1,15796, 1,15490 ve 1,14941 seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY: Societe Generale küresel stratejisti Kit Juckes Yatırımcıların Türkiye’ye giriş yapmak için bir “katalizöre” ihtiyaç duyduğunu belirten Juckes, Türkiye tahvil faizlerinin “küresel düzeyde çok cazip” olduğunu vurguladı. Hızla yükselen faizler Türk tahvillerini ucuzlattı ve özellikle borsa cephesinde de ucuz kaldığımızı söylemek mümkün. Dün nispeten daha sakin bir Dolar izlesek de bu sabah 5,33 seviyelerine yükselerek güne başladı. Piyasanın ABD İle görüşmeye ve oradan çıkacak olumlu haber beklediği söylenebilir. Görüşmenin hem Suriye hem Halkbank hem de rahip üzerine gerçekleşmesi ayrıntılı bir görüşme olacağı beklentisi hakim.

Teknik olarak bakarsak olumlu haberle geri çekilmesi durumunda 5,2294, 5,1800 ve 5,0922 seviyeleri takip edilebilir. Direnç noktası olarak ise 5,3172, 5,3556 ve 5,4434 noktaları takip edilebilir.

USDCAD: Kanadalı bir aktivistin Suudi Arabistan’da tutuklanması ve  hapisten çıkarılması gerektiğini açıklaması üzerine Suudi Arabistan’ın Kanada’yı iç işlerine karışmakla suçlaması üzerine, dünyanın en büyük varlık fonu olan Suudi fonunun kanada varlıklarını satma kararı alması ayrıca Kanada’da okuyan Suudi öğrencilerine geri dönme çağrısı yapması gibi önlemler aldığı göründü. Bloomberg İnt. Haberine göre Kanada Suudi Arabistan’dan görece daha fazla mal almakta ve bu ürün daha çok petrol kalemi olarak öne çıkmakta. Kanada Suudi Arabistan’a sattığı mallar ise daha çok yüksek kaliteli araç zırhı oluşturuyor. Yaptığı anlaşmaların iptal olması Kanada’ya 20 milyar dolara mal olması konuşuluyor fakat Suudi yatırımlarının dondurulması Kanada için çok büyük sorun olmayacağı konuşuluyor. Zira varlık satışları sonrası tahvillerde 0,5 puanlık bir fark oldu.

ABD doları karşısında Kanada doları haber sonrası değer kazanımı yaşadı ve 1,30704 seviyelerinde 1,30082 seviyelerine geriledi. Konunun etkileri şimdilik olmadığı söylenebilir.Teknik olarak bakarsak destek seviyesi olarak 1,29807, 1,23639 ve 1,28234 noktaları takip edilebilir. Direnç noktası olarak ise 1,30942, 1,31639 ve 1,32774 seviyeleri takip edilebilir.

Ons Altın

GBPUSD

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.