Yukarı Yönlü Hareket Nereye Kadar Sürecek? – 9 Ocak 2018

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar dalgalı bir seyir izledi. Haftaya sağlam giriş yapan doların toparlanma eğilimleri gün içerisinde de devam etti. Tüm G-10 paraları karşısında değer kazanan dolar, Japonya para birimi olan Yen’e karşı ayrıştı. Bu sebeple ilk olarak USD/JPY paritesini inceleyelim. Uzun süredir genişlemeci politikasını ısrarla sürdüreceğini belirten Japonya Merkez Bankası (BOJ) ‘ ndan beklenmedik bir hamle geldi. BOJ süper – uzun vadeli varlık alımlarında azaltmaya gittiğini açıkladı. Konunun ayrıntılarında ise 10 – 25 yıl arası vadesi olan hazine tahvillerinde 10 milyar yenlik bir azaltma olduğu görüldü. Buna göre 200 milyar yenlik tutar 190 milyar yene inmiş oldu. Ek olarak aynı şekilde BOJ 25 yıldan daha uzun vadeli tahvil alımlarında da 10 milyar yenlik azalış gerçekleştirdi ve tutar 80 milyar yene çekilmiş oldu. Bunlarla birlikte 10 yıllık vadede ki hazine tahvillerinde faiz %0.065 oranına yükselirken, 30 yıllık vadeli hazine tahvillerinde ise %0.830 seviyelerine çıkmış oldu. Tüm yaşanan bu gelişmeler akıllara ‘Acaba Japonya Merkez Bankası genişlemeci para politikasını değiştirebilir mi?’ sorusunu getirdi. Piyasalarda akıllara gelen bu soru ile birlikte Yen’de dolara karşı yaklaşık %0.4 oranında bir değer artışı yaşandı. An itibari ile 112.610 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan USD/JPY paritesinde gelecek olan ekonomik veriler ve haber akışları volatil etkiler bakımından yakından takip edilmeye devam edilecek. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 113.116 – 113.354 – 113.622 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 112.104 – 111.673 – 111.384 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Amerika kanadına döndüğümüzde ise Japonya Merkez Bankası’nın bahsettiğimiz adımı atmasından sonra ABD 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizinde yaklaşık olarak son 9 ayın zirveleri yaşandı. Bu gelişmelerde uzun vadeli yatırımcıların dolarda long pozisyonlarına ağırlık vermelerine neden oldu ve dolarda ki değer kazanımları gün içerisinde de devam etti. FED kanadında ise başkanların konuşmalarını takip ettik. Bu konuşmalarda genel anlamda şahin açıklamalar dikkat çekti. Bilindiği gibi Cuma günü Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester açıklamalar yapmış ve bu açıklamalarda düşük işsizliğe ek olarak güçlü ekonominin bu yıl içerisinde 4 faiz artışını desteklediğini belirtmişti. Açıklamalarda bulunan diğer iki fed başkanlarından olan Atlanta Fed Başkanı Bostic; yıl içerisinde faiz artış senaryosunu 2 yada 3 olarak belirtirken; San Francisco Fed Başkanı John Williams ise faiz konusunda 3 artışın olabileceğini dile getirmişti. Açıklamalar devam ederken Fed tarafında piyasaların merakla beklediği konuların başında Fed yeni başkan yardımcısının kim olacağı geliyor. Gün içerisinde piyasaya düşen habere göre Amerika Başkanı Donald Trump’ın bu konu hakkında karar verme sürecinin oldukça yakın olduğu belirtildi. Bu pozisyon için en yakın adaylar arasında Fed eski Guvernör’ü Lawrence Lindsey ve Bloomberg View’den Mohamed El-Erian dikkat çekiyor.  2018 yılı içerisinde Fed; yeni başkanına, yeni başkan yardımcısına ve yıl ortasında New York Fed Başkanı’nın emekli olması ile yeni New York Fed başkanına kavuşacak. Önemli mevkilerde ki bu değişiklikler politika konusunda herhangi bir değişiklik yaratır mı bunu ilerleyen süreçlerde göreceğiz. Tüm bu gelişmeler ile güne 3.74 seviyelerinde başlangıç yapan USD/TRY paritesi gün içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler ile 3.77 seviyelerini gördü. Yurtiçinde TL kanadında piyasalar 18 Ocak tarihinde gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Toplantısı’nı merakla beklerken, istenilen düzeyde olmayan enflasyon oranlarıda halen yakından takip edilmeye devam edilecek. An itibari ile 3.76 seviyelerinde fiyatlanan pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 3.7868 – 3.8088 – 3.8266 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.7584 – 3.7437 – 3.7310 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine döndüğümüzde ise dolarda toparlanma eğilimleri ile birlikte gün içerisinde gelen çeşitli ekonomik verileri takip ettik. Bu veriler arasında ise Almanya’dan gelen sanayi üretimi verisi dikkat çekti. Gelen veriye göre kasım ayında beklentilerin üzerinde gelen veri şaşırttı ve %3.4 oranında bir artış gerçekleştirdi. Piyasalarda ki beklentiler %1.9 oranında bir artış idi. Geçtiğimiz günlerde yine Almanya’dan gelen işsizlik oranlarını takip etmiş ve rekor düşük seviyelerin yaşandığını görmüştük. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’nın bu verilerle birlikte yeni yıla sağlam bir başlangıç yaptığı da görülmüş oluyor. Euro bölgesine olan desteğinin bu yıl içerisinde de devam edeceğe benzeyen Almanya’da Perşembe günü açıklanacak olan yıllık ekonomik büyüme verisi yakından takip edilecek. Bununla birlikte Perşembe günü açıklanacak olan AMB Toplantı Tutanakları Euro bölgesi için volatiliteyi etkileyebilecek ekonomik veri olarak dikkat çekiyor. An itibari ile 1.1920 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19918 – 1.20279 – 1.20883 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18953 – 1.17988 – 1.17222 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.