Yoğun Haftaya Hareketli Başlangıç – 2 Ekim 2017

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar hareketli bir gün geçirdi diyebiliriz. İlk olarak Amerika kanadına baktığımızda gün içerisinde ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI;Eyl.) verisini takip ettik. Veri beklentilerin üzerinde 60.8 olarak geldi. Piyasalarda beklentiler 58.0 seviyesindeydi. Bu da bize son 13 yılın en iyi seviyesini veriyor. 50 seviyesinin üzerinde gelen endeks sektörde büyümenin olumlu olduğunu işaret edebiliyor. Bununla birlikte İmalat PMI ise eylül ayında hafif yükseliş göstererek 53.1 seviyesine geldi. Piyasalarda beklenti ise 53 idi. Son günlerde sık sık konuşma yapan Fed Başkanlarının arasına bugün de Minneapolis Fed Başkanı Kashkari katıldı. Açıklama yapan Kashkari; Fed’in yakından takip ettiği enflasyon oranının hedeflenen düzeye ulaşana kadar faizlerin artmaması gerektiğini belirtti. Diğer başkanlara nazaran daha güvercin konuşan Kashkari ayrıca; Fed’in daha fazla sıkılaşma yapmaması ve temkinli olması gerektiğini ve merkez bankasının genişlemeci politikadan vazgeçmemiş olsaydı ekonominin daha iyi olabileceğini sözlerine ekledi. Son günlerde Fed aralık ayı faiz artış beklentilerin artması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde Vergi Reformu Planı’nı açıklaması doları destekleyen unsurlar olarak ön planda duruyor. Dolar endeksine baktığımızda ise 93 seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor.

Gün içerisinde yurtiçini ilgilendiren gelişmeler ise kredi derecelendirme kuruluşlarından geldi. Fitch bugün ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporu yayımladı. Raporun içeriğinde ise Türkiye’nin büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi. 2017 büyüme beklentisi haziran’da ki %4.7’den %5.5’e revize edilirken, gelecek yıl ve 2019 büyümesi için %4.1 seviyesi verildi. Fitch’in Türkiye hakkında enflasyon tahminleri ise bu yıl %9.5 olurken, önümüzde ki yıl için %8 olarak beklendiği açıklandı. Diğer kredi derecelendirme kurumu olan Moody’s ise Türkiye’ye yönelik değerlendirmesinde, geçtiğimiz hafta Türkiye’de açıklanan Orta Vadeli Program’da ki borçlanmanın ülke kredi notu için olumsuz olduğunu belirtti. Bununla birlikte Moody’s, OVP’de olası harcamaların mali güç üzerinde yük oluşturacağını açıklamalarına ekledi. Bunlarla birlikte Kuzey Irak konusunda TL üzerinde ki baskı halen tam anlamıyla kalkmazken USD/TRY paritesi 3.57 seviyelerinde fiyatlamalar yaşıyor. Teknik olarak incelendiğinde 3.5734 – 3.5827 – 3.6086 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.5568 – 3.5475 – 3.5309 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ise İspanya’nın Katalonya bölgesinde gerçekleşen referandum Euro bazlı paritelerde baskı oluşturuyor. Bununla birlikte Avrupa Birliği’nden İspanya’ya destek geldi. AB, İspanya’da gerçekleşen referandumun İspanya Anayasası’na göre yasal olmadığını belirtti. İspanya tarafında ise Adalet Bakanı’ndan sert bir açıklama geldi. İspanya Adalet Bakanı; Katalonya bölgesinde bağımsızlık ilan edilmesi durumunda anayasal gücün kullanılacağını belirtti. Son günlerde dolarda ki pozitif hava sebebiyle aşağı yönlü gevşeyen EUR/USD paritesi 1.17 seviyelerinde fiyatlamalar yaşıyor. Teknik olarak incelendiğinde yukarı yönlü toparlanmalarda 1.17817 – 1.18071 – 1.18416 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında ise kısa vadede ilk olarak 1.16873 seviyesinde ki destek noktası dikkat çekerken, bu seviyenin kırılması ile beraber 1.16603 destek seviyesi test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.