Yılın İlk Ayı Bomba Gibi Geliyor! – 04 Ocak 2017

Bu Ay Bizleri Neler Bekliyor?

Yılın ilk ayında birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor… Şüphesiz akıllardaki en büyük soru ise 2016’nın son çeyreğinde esmeye başlayan Dolar rüzgarlarının devamının gelip gelmeyeceği. Aralık ayındaki toplantıda nokta tablosuna göre 2017’de üç faizi artışı öngören Fed geçtiğimiz yıl olduğu gibi tek faiz artışıyla mı yetinecek yoksa daha fazla sıkılaşmaya gidecek mi hep birlikte bu sene göreceğiz. Ayrıca 20 Ocak’ta koltuğuna geçecek olan ABD’nin yeni başkanı Trump’ın da politikaları piyasaların gündeminde olacak.

Aralık ayındaki o toplantının tutanakları ise bu akşam Türkiye saatine göre 22.00’da yayınlanacak. Üyelerin neler düşündüğünü, ne gibi konuların masaya yatırıldığını daha detaylı şekilde takip edip verilen mesajları ve ipuçlarını arayacağız. Şahin tonda çıkacak olan mesajlar Dolar için pozitif algılanabilir.

Her ayın ilk haftası Cuma günü piyasaların deyim yerindeyse açıklanmasını dört gözle beklediği veriler olan ABD’den tarım dışı istihdam değişimi, ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri geliyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ve özellikle maaşlarda artış görmemiz Dolar’ın yeni yıla güçlü bir başlangıç yapmasına sebep olabilir. ABD’den ayrıca 13 Ocak’ta perakende satışlar, 18 Ocak’ta TÜFE, 27 Ocak’ta gelecek büyüme ve çekirdek dayanıklı mal siparişleri verileri Dolar endeksine, doğal olarak da paritelere büyük hareketlilik getirebilir.

Avrupa tarafında ise şüphesiz takip edilecek en önemli olay 19 Ocak’taki ECB toplantısı. Aralık ayındaki toplantıda varlık alım programının süresini uzatan ancak uzatılan süre boyunca miktarını azaltan ECB neler yapacak ondan da önemlisi kararlar sonrası mikrofon başına geçecek olan Süper Mario Draghi neler söyleyecek EURUSD paritesi için çok yakından takip edilecek. Kendisinden güvercin tonda yorumlar gelmesi halinde parite üzerindeki baskı iyice artabilir.

İngiltere’den ise 5 Ocak’ta açıklanacak olan hizmetler PMI verisi Pound açısından son derece önemli. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin büyük bölümünü oluşturuyor ve gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBPUSD’de yukarı yönlü bir rahatlamaya sebep olabilir. 17 Ocak’ta enflasyon, 18 Ocak’ta istihdam ve 26 Ocak’ta da büyüme verileri geliyor ki bunlar da yine GBPUSD’de işlem yapan yatırımcılar açısından mutlaka yakından izlenmeli.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ve geçtiğimiz yılın başlarında büyümenin yavaşladığı endişeleriyle küresel piyasaları büyük karışıklığa sürükleyen Çin’den ise 10 Ocak’ta TÜFE ve ÜFE, 13 Ocak’ta ticaret dengesi ve hepsinden önemlisi 17 Ocak’ta büyüme rakamları açıklanıyor. Çin tarafında verilerin beklentileri karşılayamaması geçen yıl olduğu gibi Fed’i yine faiz artışlarından alıkoyabilir.

24 Ocak’ta ise TCMB yılın ilk toplantısını gerçekleştirecek. Enflasyonda enerji fiyatları ve kurlardaki yükseliş kaynaklı yukarı yönlü hareket yaşandığına vurgu yapan TCMB bu toplantıda faiz artışına gider mi sorusu bu kritik günde cevap bulacak ve USDTRY’de sert fiyatlamalar bizleri görme ihtimalimiz de çok yüksek olacak.

Yani bu ay yine bir çok gündem maddesi karşımıza çıkacak ve bu olaylar önemli fırsatları da beraberinde getirecek. Kısacası bu dönemde işlemlerinizi düşük spread imkanları ile günün 12 saati ücretsiz anlık Forex Koçu desteğiyle yapmanın tam zamanı diyelim ve sizleri de ailemizin bir parçası olmaya davet edelim 🙂

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.