Yeni Yılın İlk Haftasında Dolar/TL’yi Neler Bekliyor? – 2 Ocak 2018

Günün Ardından

Haftanın ikinci günü olmakla birlikte ilk işlem gününün yavaş yavaş sonlarına doğru yaklaşırken piyasalar 2018 yılına dalgalı bir seyir ile başladı. İlk olarak dolar kanadına bakacak olursak, yılın son haftası gevşeme hareketleri gösteren doların, 2018 yılının ilk günlerinde de bu gevşeme hareketlerine devam ettiği söylenilebilir. Düşük seviyelerde ki ABD tahvil faizlerinin düşük olmaya devam edeceği beklentileri piyasalarda sıcaklığını koruyor. Buda doların geri çekilmesine etki eden bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Amerika kanadında hisse piyasasının rekor seviyeler göstermesi ve FED’in 2018 yılı içerisinde üç faiz artışı yönünde beklentilerin sıcaklığını korumasına rağmen dolar halen zayıf duruş sergiliyor. Bu gevşek duruş şuan için devam etse de, hafta içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ekonomik veriler volatiliteyi ve yönü etkileyebilir. Yarın akşam TSİ 22.00’da açıklanması beklenen FOMC Toplantı Tutanakları ile birlikte, Cuma günü yine Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi piyasalarca yakından takip edilecek. Son günlerde genel anlamda istikrarlı süreçte ilerleyen TDİ verisi ile birlikte, ABD İşsizlik Oranları ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri piyasaların radarında olacak olan diğer ekonomik veriler olarak göze çarpıyor. Aşağı yönlü hareketler sergileyen USD/TRY paritesini teknik olarak incelemeden önce yurtiçine bakalım. Bilindiği gibi 2017 yılının son günlerinde Amerika ile oluşan Vize sorununun çözüldüğü haberi gelmişti. TL üzerinde ki en büyük baskılardan biri olarak daima karşımıza çıkan bu sorunun çözülmesi TL tarafını bir miktar rahatlatmıştı. Bununla birlikte Suriye konusu ve istenilen düzeylerde gitmeyen enflasyon oranları büyük resimde TL’nin üzerinde ki diğer baskılar olarak karşımıza çıkıyor. Suriye konusunda ılımlı ilerleyen süreç ve yurtiçinde enflasyon oranlarının bahar aylarına doğru gerileme yönünde eğilimler göstermesi yönünde ki beklentiler TL için şuan ‘kısmen’ rahatlama hareketlerine sebep veriyor. Haftalık ekonomik takvime baktığımızda ise yarın TSİ 10.00’da yurtiçinden gelmesi beklenen TÜFE verisi TL kanadında volatiliteye yol açabilir. Aynı zamanda yarın akşam saatlerinde Amerika kanadından FOMC Toplantı Tutanakları açıklanacak ve bu da fiyatlamaları etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkacak. Güne 3.78 seviyelerinde açılış ile başlayan USD/TRY paritesi gün içerisinde aşağı yönlü hareketler sergileyerek 3.75’li seviyeleri gördü. An itibari ile 3.76 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan pariteyi teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 3.7707 – 3.7884 – 3.8061 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.7530 – 3.7328 – 3.7006 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine döndüğümüzde ise gün içerisinde Almanya tarafından ve Euro bölgesinden gelen ekonomik verileri takip ettik. Almanya kanadından gelen İmalat PMI verisi piyasalarda beklentileri karşıladı. Beklentiler dahilinde gelen veri, Aralık ayında 63.3 olarak gerçekleşti. Ek olarak yine Almanya’dan gelen İstihdam oranlarını takip ettik. Gelen veriye göre Almanya’da istihdam 2016 yılına kıyasla %1.5 oranında bir artış gösterdi. Bu gelen veri ise son 12 yıldır Almanya’da artış gösteren istihdamın istikrarlı ilerlediğini gösteriyor. Geride bıraktığımız yılda Euro bölgesine büyük katkılar sağlayan Almanya ekonomisinin, bu yıl içerisinde de Euro Bölgesine katkısının süreceği bekleniyor. Dikkat çeken diğer ekonomik veri ise Euro Bölgesi İmalat PMI verisiydi. Aralık ayında rekor sayılabilecek bir hız ile yükselen veri 60.6 seviyesine ulaştı. Son günlerde oluşan güçlü ekonomik talep, Euro bölgesine de katkı sağlıyor. Dolarda ki zayıf seyirden de destek bulan EUR/USD paritesi yukarı yönlü hareketler ile kazançlarını koruyor. An itibari ile 1.20 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan paritede, bu seviyeler son 3 yılın en iyi seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Haftalık ekonomik takvimi incelediğimizde yarın Almanya’dan gelecek olan işsizlik oranları ve Cuma günü Euro Bölgesi TÜFE oranları volatiliteyi etkileyebilecek veriler olarak dikkat çekiyor. Tüm bunlar ışığında teknik olarak incelediğimiz EUR/USD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20800 – 1.21521 – 1.25212 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20093 – 1.19861 – 1.19745 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Euro bölgesinin ‘eski gözdesi’ olan İngiltere tarafında da doların gevşemesinin pozitif yansımaları dikkat çekiyor. Brexit sürecinin devam ettiği İngiltere’de gözler bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışlarında olurken, diğer yandan doların zayıf seyri GBP/USD paritesini yukarı yönlü hareketlendiriyor. Gün içerisinde yaklaşık %0.4 değer kazancı yaşayan parite an itibari ile 1.3547 seviyelerinde fiyatlanıyor. Teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında 1.36565 – 1.38239 – 1.39914 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.35215 – 1.35079 – 1.34915 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise yaklaşık olarak son 6 yılın en uzun kazançlarında hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Yeni yıl ile birlikte yukarı yönlü kuvvetli başlangıç yapan ons altında hafta içerisinde Amerika bölgesinden gelecek olan ekonomik veriler volatilitede etkili olacaktır. Bu sebeple piyasalar bu ekonomik verileri yakından takip edecek. An itibari ile 1312 seviyelerinde fiyatlanan ons altında yukarı yönlü hareketlerin devamında 1315.97 – 1319.46 – 1325.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1307.73 – 1304.09 – 1300.04 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.