Yeni Kabine Kuru Nasıl Etkiledi – 10 Temmuz 2018

Kur üzerinde etkili olmasını beklediğimiz kabine dün itibariyle açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı geçirdi. Eski  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının ekonominin başına gelmesi piyasa tarafından olumsuz algılandı ve kurun 4.7450 seviyelerine kadar yükseldiğini gördük. TCMB Başkan yardımcıları, Başkanın önerileri olmadan atanabileceğinin açıklanmasının yanı sıra bu yardımcıların seçiminde “meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış olmalı” ibaresi ile “Başkanın önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile” ibareleri metinden çıkarıldı. Başkanın kendi yardımcılarını seçemeyecek olması bağımsızlık konusunda daha dar bir alana sahip olabileceği düşüncesi yarattığı için USD/TRY üzerindeki bu yükselişi destekledi. Gün içerisinde de bu volatilitenin devam ettiğini görebiliriz. Siyasi gelişmelerin yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesini Cuma günü açıklaması bekleniyor. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB+ ile yatırım yapılabilir seviyenin altında tutuyor. Ayrıca hatırlayacağınız gibi geçen ay değerlendirmesinde de 25 Türk bankasını negatif izlemeye aldıklarını vurgulamıştı. Siyasi belirsizliğin ortadan kalktığı, kabinen açıklandığı ve yakın zamanda ekonomik politikaların da şekilleneceği günlerde Fitch’in değerlendirmesi merak ediliyor. Dolar endeksinin de düşüşünden destek bularak gevşeyen USD/TRY bu hafta 4.5201 seviyelerine kadar gevşemiş bir miktar nefes almıştı. Yeni kabinenin açıklanmasıyla 4.7455 seviyelerini test ettikten sonra geri çekilen kur yeni günde 4.6660 seviyelerinde fiyatlanıyor. Kurdaki geri çekilmenin sürmesi halinde 4.5840 desteği takip edilebilir. Seviyenin altında fiyatlama halinde ise 4.5201 ve 4.4896 yeni destek seviyesi olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 4.7565, 4.8204, 4.9026 dirençleri takip edilebilir.

Petrol fiyatları, ABD’de stokların, Libya ve İran’dan kaynaklanan arz risklerinin arttığı bir ortamda azalmasının beklenmesi ile birlikte kazancını varil başına 74 dolar civarında korudu. Petrol fiyatları, Kanada’dan Libya’ya arz aksaklıkları ve İran’a yönelik petrol yaptırımlarının küresel arz daralmasına ilişkin endişeleri artırmasının ardından 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesi yakınında işlem görüyor. Dünya çapında petrol stokları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının geçen yılın başından bu yana arz kısıntılarına gitmesinin ardından azalıyor. Şimdi ise OPEC, ABD Başkanı Donald Trump’ın yükselen fiyatlardan dolayı baskıyı artırması ile birlikte, bu kısıntıları gevşetiyor, ancak talebin artmasından dolayı, piyasada açığın sürebileceğine ilişkin endişeler devam ediyor. Donald Trump’ın Aramco hisselerinin New York borsasında işlem görmesinden heyecan duyacağını söylese de 2019’a sarkacağı yönünde söylentiler mevcut. Teknik olarak geri çekilmede 73,24 ve 72,49 noktaları yukarı çıkışlarda 74,49 ve 74,99 seviyeleri takip edilebilir.

Ekonomik gelişmelere baktığımızda veri bakımından sakin bir günün bizleri beklediğini görüyoruz. Almanya ve Avrupa’dan  gelecek olan ZEW verileri, paritede anlık olarak volatilite yaratabilir. Günün ilerleyen saatlerinde Amerika’dan İş imkanları verisi gelecek. Paritenin hala yukarı trendi devam etmekte. İyi veriler ışığında yukarı yönlü sıçrama görebiliriz. Dün enflasyonun yükselmesinin beklendiğini ifade eden AMB Başkanı Draghi, enflasyon patikasına olan güvenin arttığına dikkat çekti.  Teknik olarak destek noktaları 1,17250 ve 1,16997 direnç olarak ise 1,17832 ve 1,18161 seviyeleri takip edilebilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.