Yeni Haftaya Trump Haberleri İle Başlıyoruz – 24 Aralık 2018

Yeni haftaya özellikle yurt dışı piyasalara Noel arifesi nedeniyle tatil hatırlatmaları ile başlıyoruz. Batı piyasalarının çoğu noel tatili yaşayacak olup Cuma günü kapanışta oldukça hareketli bir gün yaşandı özellikle Dolar tarafında alışlar dikkat çekti. Cuma günü gelen verilerin yoğunluğu ve Noel tatili öncesi olması piyasada hareketli anlar yaşatırken gelen verilere bakarsak, ABD büyüme rakamı 3. Çeyrek için %3.4 ile %3.5 olan beklentinin hafif altında kalırken dayanıklı mal siparişleri verisi de beklenti altında kaldı. Aralık ayı Michigan tüketici hissiyatı ise beklenti üstünde gelerek 87.0 seviyesinde açıklandı.  Her ne kadar Dolar negatif bir görüntü olsada EURUSD tarafında 1.14409’dan 1.13649 seviyesine gerileme yaşanırken Altındakayıp sınırlı oldu. ABD tarafında yine siyasi gündem de yoğun olurken Trump tarafından bu sabah atılan sosyal medya Tweetinde Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye konusunda İŞİD’den kalan yerleri temizleyeceğine inanıyorum açıklaması dikkat çekerken ABD Suriye politikası da önümüzdeki günlerde yakından takip edilecektir. ABD tarafında hem yönetim kaynaklı sorunlar gündeme gelirken, bir taraftan da Bloomberg kaynaklarına göre Trump son faiz artırım kararı nedeniyle Fed başkanı Powell’i görevden almayı düşünüyor. Konuyla ilgili 4 kişiden alınan bilgiye göre; Başkan Donald Trump Fed başkanı Jerome Powell’i aralarındaki gerilimin bu haftaki faiz artışı ve Borsada görülen zararlar üzerine artması nedeniyle görevden almayı müzakere ediyor.Gelişme üzerine bugün Dolar majör para birimleri karşısında satıcılı seyrederken bir yandan da ABD’de federal hükümet, Meksika sınırına örülen duvarın finansmanı nedeniyle yaşanan bütçe krizi sonucunda bu yıl üçüncü kez kısmen ve geçici olarak kapandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika duvarı için finansman içermeyen geçici bütçe tasarısını imzalamayacağı restiyle ortaya çıkan bütçe krizi, Demokratların geri adım atmaması sonrasında federal hükümetin kısmen kapanmasıyla sonuçlandı.
AB tarafında ise Almanya tüketici güveni beklenen üstünde gelirken İngiltere tarafında olumlu veriler gelmesi EURUSD tarafında gerçekleşen değer kaybının GBPUSD paritesine yansımasını oldukça sınırlı bir hale getirdi. Endekslerde yılbaşı öncesi ayı piyasası kapanışları beklenirken gelen satışlar da faiz artırımları sonrası piyasadan para çekildiğini yorumlamakta.  EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak Cuma günü gelen 1.14409 seviyesi satışı bu noktayı daha önce de denendiği için artık grafikte önemli bir direnç oluştururken aşılamaması durumunda 1.13329, 1.12804ve 1.11624 destek noktası olarak izlenebilir. Aşılması durumunda 1.15164 ve 1.16344 seviyesi izlenebilir.

Yurtiçinde bu sabah Trump Tweeti ile güne başlanırken hem Dolar satışta olması hem de pozitif okunabilecek bir gelişme ile birlikte 5.3000 seviyesinden 5.2900 seviyesine gerileme yaşanırken Türkiye açısından ABD ile ilişkilerin iyi devam etmesi  TL açısından olumlu senaryo çizerken yerel seçimler ve ABD ile ilişkiler önümüzdeki dönemli TL açısından izlenmesi gereken gelişmeler arasında olacaktır. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak olumlu senaryonun devam etmesi halinde 5.2624, 5.2158 ve 5.1398 destek noktası olarak izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 5.3678 ve 5.4438 direnç noktaları takip edilebilir.

Petrol tarafında BAE Enerji Bakanı Mezrui, Kuveyt’in evsahipliğinde düzenlenen Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü (OAPEC) 101’inciBakanlar Konseyi Konferansı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında, petrolendüstrisini canlandırmak ve piyasanın istikrara kavuşması için üretiminazaltılması konusunda bazı tavizler verdiklerini belirtti. Katar Enerji BakanıSaad Şeride el-Kabi de dünya genelinde ham petrol piyasası ve fiyatlar için zorbir dönem olduğunu söyledi. Son günlerde gelen petrol fiyatlarındaki düşüş ilebirlikte özellikle gelişen ülkelere pozitif olarak yansırken Brent petroleteknik olarak bakarsak destek noktası olarak 52.41, 51.33 ve 48.81 desteknoktası izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 54.93, 56.37 ve 58.89 dirençnoktası olarak izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

GBPUSD

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.