Yeni Haftada Piyasaları Neler Bekliyor ? – 19 Şubat 2018

Yeni bir haftaya başlarken, haftanın ilk işlem gününde ekonomik veri anlamında volatilitesi oldukça düşük sakin bir güne başlıyoruz. ABD piyasalarının Başkanlık Günü dolayısıyla kapalı olması ekonomik takvimi zayıflatırken gün içerisinde ki fiyatlamaları yakından takip ediyor olacağız. Geride bıraktığımız haftaya baktığımızda özellikle ABD tarafından gelen enflasyon rakamları haftanın en önemli olayıydı. Beklentilerden iyi gelen enflasyon rakamları ile Dolar veri saatinde neredeyse bütün para birimleri karşısında değer kazandı. FED’ in enflasyonda %2 hedefine yaklaşması ve planlananın aksine üç değil dört faiz artırımının gündeme gelmesi bu fiyatlamalarda etkiliydi. TL’de 3.82, Euro’da 1.22 ve Ons Altında 1317 seviyelerine kadar sert hareketler piyasaları oldukça etkiledi. Fakat sonrasında ABD piyasalarının kapanışından önce gelen güçlü satış dalgası, yeniden 90.00’ in üstüne çıkan Dolar Endeksinin tekrardan 88.00 seviyelerine gerilemesi bu sefer piyasanın tamamıyla terse dönmesine neden oldu. Bu hafta içerisinde açıklanacak olan FED toplantı tutanakları Dolarda bu hafta tansiyonu tekrardan yükseltebilir.

Yurt içi piyasalara baktığımızda ise ekonomik dataların değil güçlü haber akışlarının belirleyici olduğu günler geçiriyoruz. Afrin’ de süren operasyon ile ilgili ABD – Türkiye arasında ki gerginliğin bir nebze yumuşaması ve Dolarda ki küresel kayıplar Türkiye piyasalarına pozitif yansıdı. Bu haberler ile birlikte USDTRY’ de 3.73, Borsada ise tekrardan 117.000 seviyelerinin test edilmesi bu pozitifliği destekliyor. Yeni haftada kurun 3.75’ li seviyelerde fiyatlandığını görüyoruz. Bu seviyenin kırılması ile birlikte yukarda 3.7676, 3.7881 ve 3.8232 noktaları paritede direnç olarak takip edebileceğimiz seviyeler. Geri çekilmelerde ise 3.7325 ve 3.7179 seviyeleri önem teşkil eden destek noktaları.

Avrupa bölgesine baktığımız da ise Doların değer kaybetmesi ile Euro yönünü yukarı çevirdi diyebiliriz. 1.2550 seviyelerini test eden parite Avrupa tarafından gelen pozitif verilerden de destek buldu. ABD tarafında olduğu gibi bu haftada Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan toplantı tutanakları Euro’nun güçlü duruşuna destek olabilecek mi takip ediyor olacağız. Ayrıca İtalya tarafında yapılacak olan bir seçim var. Buradan gelecek olan seçim haberleri de Euro’ da volatiliteyi oldukça arttırabilir. Teknik olarak baktığımızda ise paritede yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.2511 ve 1.2550 seviyeleri önemli direnç noktaları. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.2347 ve 1.2289 noktaları paritede destek olarak takip edeceğimiz önemli seviyeler.

Geride bıraktığımız haftanın en hareketli enstrümanı değerli metal Altındı. Sarı metalde 1317 – 1362 gibi geniş bir bantta hareketlenmeler izledik. İlk etapta gelen pozitif ABD enflasyonu ile satışların gelmesi 1317 seviyelerinin test edilmesine neden oldu. Fakat sonrasında gelen güçlü alımlar trendin yönünü yukarı çevirmesine ve 1350 seviyelerinin üzerinde ki fiyatlanmaları izlememize neden oldu. Yeni haftada FED’ in toplantı tutanakları ve FED üyelerinin konuşmaları Altında fiyatlanmaları hızlandırabilir. 1346 seviyelerinde kalıcılık yaratmaya çalışan Ons’ da yukarı yönlü hareketlerde 1357ve 1362.23 noktaları üzerinde durduğumuz dirençler. Geri çekilmelerde ise 1341, 1334 ve 1317 seviyeleri yeni haftada belirleyici destekler olacaktır.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.