Yeni Haftada Piyasaları Neler Bekliyor – 12 Mart 2018

Yeni bir haftaya başlıyoruz. Önümüzdeki ekonomik verileri bakmadan önce geride bıraktığımız haftada ki önemli ekonomik gelişmeleri hatırlayalım. Geride bıraktığımız haftada özellikle  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin  açıklanan faiz kararları sonrası yapmış olduğu konuşma ve ABD Başkanı Trump’ın çelik ve alüminyum ihracatına ek vergi tasarısını onaylaması piyasada tansiyonu bir hayli yükseltti. Bunun dışında gene ABD tarafından geçtiğimiz Cuma günü gelen Tarım Dışı İstihdam verisi de oldukça önemliydi.

Avrupa tarafına baktığımızda Faiz kararıyla birlikte açıklanan metinde ‘ekonomik durum kötüye gittiği takdirde varlık alım miktarı artırılabilir’ ifadesinin çıkarılmış olması bir hayli önemliydi. Zira bu ifadenin çıkarılması Euro’yu oldukça güçlendirdi. Açıklanan metin ile birlikte Euro neredeyse tüm para birimleri karşısında güçlenirken EURUSD paritesinde 1.2450 seviyelerine kadar sert ataklar gözlemledik. Ancak sonrasında yapılan basın toplantısında Draghi’nin nispeten şahin olmaması ve metinde ki ifadenin çıkarılmasına ilişkin destekleyici sözler sarf etmemesi Euro’ da tekrardan güç kaybına neden oldu. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa’da ekonomik veri olarak oldukça sakin bir güne başlıyoruz. Teknik açıdan baktığımızda ise EURUSD paritesi yeni haftaya 1.2320 seviyelerinde başladı. Yukarı yönlü toparlanmalarda 1.2366 ve 1.2427 seviyeleri direnç noktaları olarak değerlendirilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.2274, 1.2243 ve 1.2182 seviyeleri ise önemli destek noktaları.

Gözleri yurt içi piyasalarına çevirdiğimizde ise geride bıraktığımız haftada Merkez faiz kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi Merkez Bankası faiz de herhangi bir değişiklik yapmadı. Görünüm şu ki yurt içerisinde ki ekonomik gelişmelerden daha çok Trump’ın politikaları ve Dolar Endeksinde ki hareketlenmeler fiyatlanmalarda bu dönemde daha etkili oluyor. Geçtiğimiz Cuma günü beklenenden daha iyi gelen Tarım Dışı İstihdam verisi ile birlikte USDTRY’ de 3.8242seviyelerine doğru ataklar izledik. Dolar Endeksinin 90.50 seviyesinin üzerine kendini atamaması, on yıllıkların ise o beklenen 3.00 seviyesine gelmemesi TL’yi 3.82 direncinde güçlü tutuyor. Bugün yurt içerisinde cari hesap rakamlarını karşılıyor olacağız. Ocak ayı beklentisi -6.90 milyar dolar yönünde. Pariteye baktığımızda ise az öncede açıkladığımız gibi 3.82 seviyesinde güçlü bir direnç karşımıza çıkıyor. Bu direncin kırılması ile birlikte 3.8379 ilk hedef olarak belirlenebilir. Geri çekilmelerde ve 3.80 psikolojik seviyesinin kırılması ile birlikte 3.7911 ve 3.7677 aşağıda destek olarak takip edeceğimiz önemli seviyeler.

Değerli Metal tarafına baktığımızda ise Altın kayıplarını geri almaya çalışsa da gelen pozitif Tarım Dışı İstihdam ile birlikte kendini 1330 seviyesinin üzerine atamadı. Burada önemli olan Kuzey Kore ve ABD Başkanlarının Mayıs ayı içerisinde bir görüşme yapacağı haberleri Altını beklenenden çok daha az etkiledi diyebiliriz. Bu da gösteriyor ki piyasa da ki risk iştihanın azalması ile birlikte yatırımcıların daha çok risk teşkil eden varlıklara yönelebileceği. Yeni haftada sarı metal 1322 seviyelerinde fiyatlanmakta yukarı yönlü toparlanmalarda 1328.13 ve 1332.79 seviyeleri takip edilebilecek dirençler. Geri çekilmelerde ise 1315, 1308 ve 1293 noktaları önemsediğimiz destek noktaları.

GBPUSD

USDJPY

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.