Yeni Günde Piyasalar Neleri Fiyatlayacak ? – 5 Haziran 2018

Haftanın ikinci işlem gününe başlarken geride bıraktığımız gün veri açısından oldukça sakindi. Küresel piyasalar ekonomik takvim açısından sakin geçerken gözler Yurt İçi piyasalardaydı. Açıklanan Türkiye Enflasyon rakamları özellikle TL bazlı paritelerde volatiliteyi arttırdı ve sert fiyatlanmalara neden oldu. Mayıs ayında ÜFE aylık %3.79, yıllık %20.16, TÜFE aylık %1.62, yıllık %12.15 oranında gerçekleşti. Açıklanan rakamlara baktığımızda beklenenin üzerinde açıklanan TÜFE ve ÜFE yurt içi piyasalarda negatif bir izlenim yarattı. Özellikle yıllık bazda açıklanan %12.15 TÜFE beklentilerin oldukça üzerinde geldi ve son on yılın en yüksek TÜFE verisi olarak dikkat çekti. Açıklanan veriden sonra Mehmet Şimşek’in ‘Bir süre daha Enflasyonda artış olabilir’ cümlesi tek haneli olarak hedeflenen enflasyon rakamlarından ne kadar uzak olduğumuzun göstergesi olabilir. Veri sonrasında ki fiyatlanmalara baktığımızda ise USDTRY ve EURTRY paritelerinde ki düşüş dikkat çekiciydi. Karar saatinden önce gelen güçlü alımlar ve kurun sabah saatlerinden itibaren 4.67 seviyelerine kadar sert ataklar yapması, piyasanın enflasyon verisini karardan önce fiyatladı olarak yorumlanabilir. Daha sonrasında gelen satışlar ile birlikte 4.5770 seviyelerini test ettik. Yeni günde USDTRY’ de 4.59 seviyelerinde başlıyoruz ve 4.60 seviyesinin üzerine doğru ataklar izleyebiliriz. Teknik açıdan baktığımızda yukarı yönlü ataklarda 4.6528 ve 4.6772 seviyeleri önemli dirençler. Geri çekilmelerde ise 4.57 önemli bir eşik. Bu desteğin kırılması ile birlikte 4.5529 ve 4.5156 seviyeleri pariteye destek olmaya çalışacaktır.

Avrupa bölgesine baktığımızda İtalya’da ki koalisyon görüşmelerinin çıkmaza girmesi ile küresel anlamda güç kaybeden Euro gelen olumlu koalisyon mesajları ile birlikte tekrardan hareketlendi ve paritede 1.1740 seviyelerinin tekrardan görülmesine neden oldu. Bugün veri anlamında Avrupa tarafı oldukça yoğun. Almanya ve Fransa başta olmak üzere açıklanacak PMI rakamları Euro bazlı paritelerde volatiliteyi arttırabilir. Avrupa’nın lokomotifi olarak görülen bu iki ülkeden gelecek rakamlar Euro büyüme ve enflasyon rakamları için bize öncü olabilir. Fiyatlanmalara geldiğimizde ise EURUSD yeni günde 1.1680 seviyelerine tutunmaya çalışıyor. Bu seviyenin kırılmaması ve paritenin tekrardan yönünü yukarı çevirmesi ile birlikte 1.1700 ve 1.1740 direnç noktaları olarak önümüze çıkıyor. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.1654, 1.1613 ve 1.1520 seviyeleri destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

Değerli metal tarafına baktığımızda ise Altın 1298 – 1290 bandında fiyatlanmaya devam ediyor. Kanada’da devam eden G7 zirvesinden gelen olumlu mesajlar ve küresel piyasalarda ki ılımlı hava Altın üzerinde satış yönlü baskılar görmemize neden olabilir. Fakat özellikle ABD Başkanı Trump’ın ticaret savaşlarından vazgeçmemesi ve bu konuda ki kararlılığı ise piyasada ki risk iştahını arttırabilir ve Altında yukarı yönlü sert ataklara neden olabilir. Olası görebileceğimiz bu hareketlerde 1300 eşiğinin kırılması ile birlikte 1301.19 ve 1308.94 seviyeleri ons’da önemli dirençler. Geri çekilmelerde ise 1288.83 ve 1285.69 seviyeleri sarı metale destek olmaya çalışacaktır.

USDJPY

GBPUSD

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.