Yellen Ortalığı Karıştırdı – 26.08.2016

Yellen Neler Söyledi? Şimdi Ne Olacak?

Ve haftanın merakla beklenen olayı geldi çattı. Fed Başkanı Yellen Jakson Hole sempozyumunda yaptığı konuşmada son aylarda faiz artış ihtimallerinin güçlendiğini dile getirerek ilk anda dolar boğalarını devreye soktu. Fed’in istihdam ve enflasyon hedefine yakın olduğunu söyleyen Yellen, kademeli faiz artışının uygun olacağını dile getirdi.

Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde %2’lik enflasyon hedefine ulaşılmasını beklediğini ve Fed’in ekonomik verilere göre hareket etmeye devam edeceğini söyleyen Fed Başkanı, ılımlı bir büyüme ve istihdam piyasasında güçlenmenin devam etmesini beklediklerinin altını çizdi.

Ancak ilk gelen ‘Son aylarda faiz artış ihtimallerinin güçlendiği’ cümlesi ile dolar değer kazansa da Yellen’ın Eylül ve Aralık aylarına net bir sinyal vermemesi ile birlikte Dolar verdiklerinden çok fazlasını geri aldı. Son dakikalarda ise dolar endeksi yükseliş trendinin geçtiği 94.20’lerden yeniden toparlanıyor ve yeniden konuşma öncesindeki seviyelerin üzerine gelmiş durumda.

USDTRY 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının geçtiği 2.9260-80 desteğinin altına kalıcılık sağlayamadı ve yeniden 2.9350 üzerinde. EURUSD’de ise yükselişler 1.1340 direncinden tepki aldı ve yeniden 1.13 altında.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.