USD/JPY Kritik Seviyelerde – 09 Eylül 2016

USDJPY'deki Yükselişin Perde Arkası

Kyodo haber ajansında çıkan BoJ’un faizleri daha da negatif seviyelere çekebileceği haberleri ile USDJPY’de dün 101.50 desteğinden başlayan yükseliş devam ediyor.

50 günlük hareketli ortalama ve önemli direnç hattının üst üste bindiği 102.80-90 bölgesi en yakın direnç. Şubat ayının başından itibaren yaşanan düşüşün direnç hattı olan bu bölge üzerinde bir türlü kalıcılık sağlanamadığına şahit olduk.

Geri çekilmelerde ise yeniden gözlerimiz 101.50 desteğinde olacak. Çıkan haberi her ne kadar spekülatif olarak değerlendirsek de Dolar endeksinde yaşanan toparlanmanın da etkisiyle paritedeki yükselişe hız kazandırmış durumda. Kaldı ki BoJ’un faizleri indirebileceği çok da sürpriz bir açıklama değil.

Bu hafta GBPUSD’de oluşan satıcılı kelebek formasyonuna dikkat çekmiştik ve paritenin üzerindeki satış baskısından bir türlü kurtulamadığını görüyoruz. Bugün İngiltere’den ticaret dengesinin -11.8 milyar sterlin ile beklentide ve inşaat çıktısının da %0.0 ile beklentiden iyi gelse de Sterlin üzerinde sınırlı bir etki yarattığını gördük.

Düşüşün devam etmesi halinde aşağıda ilk olarak kırılması gereken seviye 1.3260. Ardından 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.3150 bölgesinin altını çizmekte fayda var. Dolar endeksi üzerinde yeniden baskı oluşması ile birlikte toparlanmalarda 1.3470-1.3530 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Bugün petrol fiyatlarında yaşanan geri çekilme USDCAD’deki toparlanmaya da hız kazandırmış durumda. Yukarıda 1.2960’ların tamamen geçilmesi ile 1.30 bölgesi son derece önemli direnç konumunda. Bugün 15.30’da Kanada’dan gelecek olan istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratması durumunda bu bölge üzerine bir atak gelebilir. Aşağıda ise 1.2830 bölgesi önemli destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.