TL’de Hangi Seviyeler Takip Edilebilir? – 5 Eylül 2018

Günün Ardından

Haftanın üçüncü işlem gününün yavaş yavaş sonlarına doğru yaklaşırken piyasalar çeşitli haber başlıklarını ve ekonomik verileri takip etmeye devam ettiler. Son günlerde küresel bazda güçlü bir seyir izleyen dolar ise yeni güne önemli piyasa paraları karşısında hafif değer kayıpları ile başladı. Bununla birlikte USD/TRY paritesi yeni güne 6.65 seviyelerinde başlangıç yaparken, gün içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketler sergiledi ve 6.72 seviyeleri test edildi. Fakat bu seviyelerde uzun süre tutunmayan parite aşağı yönlü gevşeme eğilimleri gösterdi. Ekonomik takvime baktığımızda ise Amerika kanadında öğleden sonra gelen dış ticaret açığı verisi takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre Amerika’da Temmuz ayında dış ticaret açığı 50.1 milyar dolar seviyesine yükseldi. Bu seviye ise yaklaşık olarak son 3 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte Haziran ayındaki oranlar 46.3 milyar dolardan 45.7 milyar dolar seviyesine revize edildi. Verinin ayrıntılarında ise Çin ile ticaretten kaynaklanan açık oldukça dikkat çekti. Söz konusu açık 36.8 milyar dolara ulaşarak rekor kırmış oldu. Haziran ayında bu açık 33.5 milyar dolar seviyesindeydi. Ek olarak Amerika bölgesinden gün içerisinde Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin yaptığı açıklamalar takip edildi. Bu açıklamalarda Kashkari; Türkiye gibi gelişen piyasalarda oldukça yüksek seyreden belirsizliğin, potansiyel olarak güveni sarsabileceği ve bununda küresel çapta yayılarak Amerika’ya sıçrayabileceğini belirtti. Ek olarak; Ticaret savaşlarının Amerika ekonomisini tehdit edebileceği, Fed’in ekonominin tahammül edemeyeceği bir noktada faiz artırabileceği sözlerine ekledi. Şimdi gözler yavaş yavaş Cuma günü Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Bilindiği gibi Amerika’da istihdam sektörü son dönemlerde istikrarlı ilerliyor. Fakat saatlik kazançlar istenilen düzeyde artmıyor. Bu sebeple istihdam verisi ile birlikte gelecek olan saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri yakından takip edilecek. An itibari ile 6.62 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.7255 – 6.7937 – 6.9326 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.5866 – 6.5159 – 6.3770 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ise gün içerisinde perakende satışlar verisi takip edildi. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıkladığı veriye göre bölgede Temmuz ayında söz konusu veri önceki aya kıyasla %0.2 oranında azaldı. Bununla birlikte Almanya’dan gelen bileşik PMI verisi takip edildi. Markite Economics’in açıkladığı veriye göre Almanya’da Ağustos ayında bileşik PMI 55.6 seviyesine yükseldi. Bu seviye ise yaklaşık olarak son 6 ayın en yüksek değeri olarak karşımıza çıktı. Yeni siparişler Temmuz ayında 54.5 seviyesine seviyesine yükseldi. Bölgede şimdi gözler Cuma günü TSİ 12.00’da açıklanacak olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisine çevrildi. Gelecek olan bu veri Euro varlıklarında volatiliteyi artırabilir. An itibari ile 1.16 seviyesinde fiyatlanan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16263 – 1.16692 – 1.17602 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15353 – 1.14872 – 1.13962 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Ons altına baktığımızda ise gün içerisinde hafif yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Yeni güne 1191 seviyesinde başlangıç yapan XAUUSD gün içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaparak 1198 seviyesini test etti. Son günlerde doların güçlü performansından negatif etkilenen fiyatlara Cuma günü Amerika’dan gelecek olan veriler etki edebilir. Bu sebeple piyasalar verileri yakından takip edecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1199.02 – 1206.72 – 1219.13 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1186.61 – 1181.90 – 1169.49 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.