TL’de Hangi Seviyeler Takip Edilebilir? – 10 Temmuz 2018

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar önemli ekonomik veriler ve siyasi haber başlıklarını takip etmeye devam etti. İlk olarak gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen USD/TRY paritesini inceleyelim. Bilindiği gibi dün akşam saatlerinde yurtiçinde piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede ki isimleri takip etti. Bu açıklamalar sırasında TL varlıklarında volatilite arttı ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile dün 4.74 seviyelerini gören parite yeni güne bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Gün içerisinde dar bantta dalgalı bir seyir izleyen paritede piyasalar Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan S&P’nin açıklamalarını takip etti. S&P’nin kıdemli analistlerinden olan Frank Gill gün içerisinde Reuters’e açıklamalarda bulundu. Gill; Türkiye’de ki gelişmelerin yakından takip edildiğini, çıkarımlarda bulunmak için erken olduğunu fakat karar almanın giderek merkezileştiğini belirtti. Ek olarak Gill; Türkiye’nin çok büyük bir cari açığa sahip olduğunu, geçmişte bankaların dışarıdan borçlanarak buna aracı oldukları düşünüldüğünde, hızla büyümeyi sürdürecek tek sektör olarak kamu sektörü kaldığını ve bununda dış borcun artması anlamına geldiğini sözlerine ekledi. Yurtiçinde ekonomik veri bakımından cılız bir gün izlensede piyasalar yeni kabineyi değerlendirmeye çalışıyor. Akıllarda ki soruların başında ise yeni kabinenin uygulayacağı mali politikalar ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın duruşu yer alıyor. An itibari ile 4.70 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan pariteyi teknik olarak incelemeden önce doların küresel bazda ki performansını izleyelim. Son günlerde zayıf bir performans izleyen dolar gün içerisinde toparlanma eğilimleri gösterdi. Son günlerde oldukça gün yüzüne çıkan Amerika ile Çin arasında ki gerilimlerin ve korkuların bir miktar azalması doları rahatlatan etkenlerden biri oldu. Ekonomik takvime baktığımızda bugün Amerika’dan gelen İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisi dikkat çekiciydi. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri Mayıs ayında 6638M olarak gerçekleşti. Artık piyasalar gözlerini yarın TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD Üfe verisine çevirmiş durumda. Bununla birlikte Perşembe günü yine Amerika’dan gelecek olan Tüfe verisi volatiliteyi artırabilecek olan ekonomik veriler arasında yerini alıyor. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 4.8048 – 4.8204 – 4.9026 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 4.6662 – 4.5840 – 4.5024 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ise gün içerisinde ekonomik güven verisi takip edildi. Bölgeden gelen ZEW Ekonomik Güven Endeksi bu ay geçtiğimiz aya nazaran 6.1 puan gerileme yaşadı. Bu gerileme ile birlikte Temmuz ayında ekonomik güven endeksi 18.7 puan olarak gerçekleşti. Almanya kanadında ise ekonomik güven endeksi 8.6 puanlık bir azalma gerçekleştirerek 24.7 puana geriledi. Bu veri ise yaklaşık olarak son 6 yılın en düşük seviyesi olarak karşımıza çıktı. Gelen bu verilerle birlikte bölgede ekonomik görünümün önemli ölçüde kötüleştiği yönünde izlenim oluştu. Son günlerde dolarında zayıf seyri ile hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EUR/USD paritesi gün içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Şimdi gözler Perşembe günü TSİ 14.30’da açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları’nda olacak. Bölgeden gelecek olan bu tutanaklar Euro varlıklarında volatiliteyi artırabilir. An itibari ile 1.17 seviyelerinde fiyatlanan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17579 – 1.17832 – 1.18161 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16997 – 1.16415 – 1.15944 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Son günlerde dikkat çeken hareketlenmeler gerçekleştiren sterlin kanadında ise gün içerisinde dalgalı bir seyir izlendi. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’ne muhalif olan iki önemli bakanın istifası İngiltere’de gündeme oturmuştu. Bu istifalar ardından son yıllarda Sterlinin en büyük kamburlarından biri olan Brexit’in ağırlığı bir miktar daha arttı. İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit’e rağmen AB ile yakın ticaret ilişkilerini sürdürme isteği son günlerde tartışılıyordu ve iki bakanın istifası bu düşüncelere karşılık yapılan bir eylem olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte gün içerisinde İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı veri takip edildi. Gelen veriye göre ülke ekonomisi Mayıs ayında %0.3 büyüdü. Nisan ayında gelen %0.2 seviyesinin üzerinde gelen veri piyasaları tatmin etti. Tüm bunlar ışığında an itibari ile 1.32 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan GBPUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.33500 – 1.34430 – 1.36163 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.31767 – 1.30964 – 1.29231 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.