TL’de Değerlenme Devam Eder Mi?-12 Ekim 2018

TL açısından son günlerde oldukça olumlu rakamlar görürken dün yurtiçinde dış ticaret verisi takip edildi. Veriye göre Türkiye ağustos ayı 2.59 milyar dolarlık cari fazla verirken,4.2 milyon dolarlık ziyaret gelirleri veride öne çıkmakta. Cari işlemlerde fazla görülmesinin bir diğer unsuru da ekonomide daralma olarak öne çıkmakta. Veri sonrası 5.9500 seviyelerine kadar inen USDTRY görürken piyasalar kapandıktan sonra da 5.9000 seviyesine kadar da bir gevşeme gördük.  Bugün ise her ne kadar ekonomik olmasa da TL açısından kritik olacak olan Rahip Brunson davası gerçekleşecek. Olası bir tahliye durumunun TL açısından pozitif havanın devam etmesine sebep olabileceğini düşünmekteyiz.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak uzun süredir kırılamayan 5.9500 seviyesinin kırılması ve 5.9000’a doğru sert geri çekilme paritenin artık yeni seviyeleri test edeceğini söyleyebilir.5.8497, 5.7855 ve 5.6047 seviyeleri takip edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 5.9663 pivot noktamız olurken 6.0305 ve 6.1471 direnç seviyesi takip edilebilir.

ABD tarafında ise piyasalarda sert düzeltme sonrası Dow Jones tarafında tepki alımları olurken Endeksler tekrar eksi kapanış gerçekleştirdi. ABD dolarının değer kaybettiğini takip ettik. Bunun altındaki nedenlere bakarsak, ABD başkanı Trump’ın ‘FED çıldırdı mı’ şeklindeki çıkışı ve sonrasında gelen güçlü ABD Doları ihracatı olumsuz etkilediği yönündeki sözlerinin sebep olduğu öne çıkmakta. Dolar endeksinin gerilemesi sonrası Altın fiyatlarında değer kazanımları görülürken, dün aynı zamanda ABD enflasyon verileri takip edildi. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre TÜFE Eylül’de %0.1 ile 6. ayda da yükselirken yıllık artış %2.3 oldu. Yıllık TÜFE önceki ay %2.7 artmıştı.  Beklenti TÜFE’de aylık %0.2, yıllık %2.4 artıştı. %2.3 artması beklenen çekirdek TÜFE ise yıllık %2.2 ile tahminlerin altında kaldı, aylık bazda ise önceki aya kıyasla değişmeyerek %0.1 arttı. Veri beklenti altında kalsa da FED’in aralık ayında faiz artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmakta.
Avrupa tarafında ise dün sert borsa düşüşleri izledik. Stoxx 600 endeksi 400 puana yakın değer kaybı yaşadı. Fakat Dolar’ın değer kaybı ile Euro tarafında çok güçlü olmasa da değer kazanımlar yaşanırken asıl değer kazanımını altın yaşadı. Euro tarafında değer kazanımları devamı için henüz erken denebilir zira İtalya endişeleri ve Brexit çözümü piyasalarda belirsizlik yaratmakta.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte gelen alımlar ile yukarı yönlü üvme göze çarpmakta ve 1.16324 seviyesi öne çıkmakta. Kırılması halinde 1.16525 ve 1.17348 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü geri çekilmelerde ise 1.15411 ve 1.14879 destek seviyeleri takip edilebilir.

Son olarak bu sabah Çin’den gelen Ticaret verileri takip edildi. 31.96 Milyar dolarlık ticaret fazlası verirken ihracatların %14.5 artış gösterdiğini gördük. Küresel endeks satışlarının Çin’e de yansıdığını görüyoruz ve Yuan’da değer kayıpları yaşanmakta. Bu durum ABD tarafından ciddi şekilde eleştirilmekte. Bunun yanında Yuan değer kayıpları gelişmekte olan ülkelerde de değer kaybını tetiklemesi beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.