TL Kanadında Volatilite Arttı – 09 Ekim 2017

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına yaklaşırken günün en dikkat çeken konusu tabii ki TL kanadında ki hareketlilikti. Amerika’nın Türkiye’ye karşı vize uygulamalarını askıya almasının ardından Türkiye’nin de aynı şekilde karşılık vermesi TL tarafını sert etkiledi. Nato’ya üye iki ülke arasında ki bu gerginlik ile beraber TSK’nın İdlib kentine Rusya ile ortak yaptığı operasyon, TL üzerinde baskı yapan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ışığında TL’nin volatilitesi son 6 ayın zirvelerinde. Petrol fiyatlarında ki yukarı yönlü hareketler ile ithalat maliyetlerinin artması da Türk varlıklarında ki kırılganlığı ifade ediyor. Amerika kanadında Cuma günü gelen Ortalama Saatlik Kazançların beklentilerin üzerinde artması ve İşsizlik Oranları’nın azalması ise FED’in Aralık ayında bir faiz artışı beklentilerini piyasalarda artırmıştı. Bunlarla beraber gün içerisinde siyasi kanattan açıklamaları takip ettik. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek twitterdan yaptığı açıklamaya göre ‘Ekonomimiz şoklara karşı dirençliliğini kanıtladı. Makro ekonomik istikrarı koruyacağız’ dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de sosyal medyadan ‘Ekonomimiz spekülatif operasyonlar etkilenmez’ açıklamasında bulundu. TCMB tarafında ise Başkan Yrd. Uysal; kurda ki hareketin geçici bir etki olabileceğini, bankalarda ki döviz mevduatlarının ise en yüksek seviyede olduğunu belirtti. Dolar karşısında yaklaşık %2.5 oranında değer kaybeden TL ile beraber USD/TRY paritesi yukarı yönlü sert hareketler yaşadı. An itibariyle 3.72 seviyelerinde fiyatlanan paritede 3.7728 ve 3.8619 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.6670 – 3.6402 ve 3.6105 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ise gün içerisinde Almanya Sanayi Üretimi (Aylık) (Ağu.) verisini takip ettik. Veri beklentilerin oldukça üzerinde %2.6 olarak geldi. Piyasalarda beklentiler ise %0.7 idi. Almanya’dan gelen güçlü veriler Euro bölgesini desteklemeye devam ediyor. Bu hafta içerisinde de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Perşembe günü TSİ 17.30’da konuşma yapması bekleniyor. Piyasalar için merak edilen konu para politikası programının geleceği. Draghi’nin para politikası hakkında konuşup konuşmayacağı ise şuan için kesin değil. Son günlerde ki dolarda ki toparlanma ile beraber 1.17 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan EUR/USD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.17590 – 1.17838 – 1.18535 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16893 – 1.16444 – 1.15747 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına dönecek olursak 1276 seviyelerinden açılış yapan ons altın gün içerisinde yukarı yönlü hareketler ile 1285 seviyelerini gördü. Türkiye ile ABD arasında ki gerilim ve Kuzey Kore’ye yönelik endişelerin halen tam olarak bitmemesi altını yukarı yönlü hareketlendiren unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. An itibariyle 1281 seviyelerinde fiyatlanan ons’ta 1286.80 – 1302.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1271.04 – 1265.73 – 1255.28 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Petrol tarafında ise OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo’dan açıklamalar geldi. Barkindo; petrol piyasasında ki istikrarın devam etmesi için olağanüstü adımların atılmasının gerekebileceğini ve arz fazlası olan piyasayı dengeye ulaştırmada başarılı olduklarını belirtti. Piyasaların merak ettiği konu ise Arz Kısma Anlaşmasının 2018’de de devam edip etmeyeceği. Bu konularda atılabilecek adımlar volatiliteyi artırabilir. An itibariyle 55 seviyelerinde fiyatlanan brent petrolde 56.82 – 58.11 – 60.26 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 54.67 – 53.81 ve 51.66 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.