Ticaret Savaşının Piyasalar Üzerindeki Etkisi – 4 Temmuz 2018

ABD Bağımsızlık günü olması sebebiyle ABD tarafında veri açısından sakin bir gün izleyeceğiz. Tabi her ne kadar veri bakımından sakin bir güne hazırlanıyor olsak da ticaret savaşları yine gündemimizde olacak. Liderlerden gelebilecek açıklamalar yakından takip edilecek. Dün Suudi Arabistan Kralının katıldığı toplantıda ülkenin yedek petrol kapasitesinin kullanıma hazırlandığını duyurdu. Bu da daha ucuz bir petrol için Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimini 2 milyon varil artırması anlamına geliyor. ABD Başkanı Trump’ın daha ucuz petrol çağrısıyla böyle bir girişime kalkışan Suudi Arabistan’a çok gecikmeden İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından cevap geldi. Ruhani, Bu kararların İran’a tek bir damla petrol sattırmamak için alındığını ancak İran’ın petrol ihracatında bulunamaması halinde bölgedeki hiçbir ülkenin petrol ihracatına izin vermeyecekleri yönünde sert bir açıklama geldi. Açıklamalardan etkilenen vadeli ham petrol 75.23 seviyelerinden sert bir düşüşe geçerek 72.80 dolar seviyesinden işlem gördü. Sonrasında yönünü tekrar yukarıya çevirdi. Amerikan Enstitüsü’nün haftalık olarak açıkladığı ham petrol stoklarına göre yaşanan 4.5 milyon varillik azalış, yarın açıklanacak ABD Ham petrol stokları verisi için de bir sinyal niteliği taşıyabilir. Stokların azalacağı beklentisiyle petrolde yaşanabilecek olası yukarı yönlü hareketlerde 75.05 direncinin test edildiğini görebiliriz. Direnç seviyesinin üzerinde bir fiyatlama gerçekleşmesi halinde ise 75.64 ve 76.61 yeni direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 72.91, 71.56, 69.02 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

ABD tarafından iyi veriler gelmeye devam ediyor. ABD Ticaret Bakanlığı raporuna göre, fabrika siparişleri, mayısta önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artışla 498,2 milyar dolar oldu. Beklenti değişim olmamasıydı. Tahminleri aşan fabrika siparişlerinde, makinelere yönelik talebin artması önemli rol oynadı. Önceki ayın verisi %0.8 düşüşten %0.4 düşüşe revize edildi. Diğer taraftan Fitch tarafından yapılan açıklamada Trump’ın ticaret savaşı dünyaya 2 trilyon dolar maliyeti olabileceği vurgulandı. Dünyada Çin kaynaklı endişeler söz konusu olabilir. ABD, Çin’den ithal ettiği 34 milyar dolar tutarında üründen 6 Temmuz’dan itibaren gümrük vergisi almaya başlayacak. Çin, hisse senedi piyasaları ve yuan satış baskısı altında. Yuan’ın değer kaybetmesinin tüm piyasaları etkileyecek bir belirsizliğe yol açmasından endişe ediliyor.  Yuan ilk defa geçen yıl Ağustos ayından bu yana 6.7’nın altına geriledikten sonra bu seviye etrafında dalgalandı. Haziran ortasından bu yana yüzde 4’ten fazla değer yitiren yuan daha sonra 6.7’nin altına geriledi. ABD tarafında ekonomik veriler her ne kadar iyi geliyor olsa da ticaret savaşının dolar endeksine negatif yansıdığını görüyoruz. 95’in üzerinde istikrarını koruyamayan dolar endeksi jeopolitik risklerdeki artış ile birlikte 94.53 seviyelerine kadar geri çekildi. Dolar endeksindeki düşüşten destekle de EUR/USD paritesinde yukarı yönlü bir seyir izlendi. Bugün Euro Bölgesinden gelecek PMI verileri parite üzerinde etkili olabilir. 1.1681 direncine yakın seyreden parite yükselişini sürdürmeye devam ederse sırasıyla 1.1703 ve 1.1755 dirençlerini test ettiğini görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 1.1651, 1.1628, 1.1598 destekleri aktif olabilir.

Dün yurt içinde enflasyon verisini takip ettik. TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2.61, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.17, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11.49 artış gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan, haberleşmede yüzde 4.76, ulaştırmada yüzde 2.66, ev eşyasında yüzde 2.24 ve eğlence ve kültürde yüzde 2.16 artış gerçekleşti. Veri sonrası Türk 2 yıllıkları faizi 19.75 seviyelerine kadar yükseldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon verileri ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Orta vadeli bir perspektifle enflasyon, cari açık gibi sorunlar kökten çözülür” dedi.  Ancak piyasanın sözlü yönlendirmeden pek etkilenmediğini ve USD/TRY kurunun 4.6725 seviyelerinde seyrettiğini görüyoruz.  Piyasada her ne kadar merkez bankasından yeni bir hamle beklentisi mevcut olsa da artan faizin yatırımları da olumsuz etkileyebileceği ve maliyetleri yükseltebileceği kaygısı merkez bankasının bu hamlede çekimser kalmasına sebep olabilir. Dünyadaki yoğun gündem gelişen piyasaların bu süreçten negatif etkilenmesine sebep olurken yurtiçinden gelen negatif veriler ile birlikte kur üzerindeki baskının daha da arttığını görebiliriz. USD/TRY paritesinde yaşanacak yükseliş hareketinde takip edeceğimiz ilk direnç seviyesi 4.7123 olarak söylenebilir. Seviye üzerinde fiyatlamalarda ise 4.7540 4.7723 seviyeleri aktif olabilir. Geri çekilmelerde ise destek seviyeleri olarak 4.6031, 4.5773, 4.5356 takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.