Ticaret Savaşında Ateş Yükseliyor – 11 Temmuz 2018

Çin piyasaları Trump’ın ek 200 milyar dolarlık yeni ek vergi listesi getirebileceği endişesi ile yaklaşık yüzde 2 değer kaybı yaşarken, Asya borsalarında kırmızı görünüm hakim oldu. Çin ile yoğun ticareti olan ülkelerin para birimleri de bu sabah satış yediğini gördük. Artık piyasa Trump’ın hamlelerinin blöf olmadığını gördükten sonra sert tepkiler vermesine neden oluyor. Risk algısıyla birlikte ABD 10 yıllıkları faizi  %1,22 değer kaybederken  geçen haftadan beri vadeli  endekslerde ilk defa aşağı yönlü hareket görüldü.  Piyasanın risk iştahını azalttığını görüyoruz dolar endeksi  %0,11 değer kazandı ve altında  sert satışa sebep oldu.  Çin’in yeni pakete nasıl tepki vereceği merak konusu olacak. Diğer bir taraftan İngiltere’de yaşanan Brexit krizi devam ediyor. Brexit bakanının istifası sonrası May hükümetinin güven oyu tartışması gündeme geldi. AB’nin asıl endişesi Brexit’in zamanında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği söz konusu. Diğer tartışmaları ingilterenin iç tartışması olarak görmekte. Avrupanın lokomotif ekonomisi  Almanya’da yatırımcı güveni, ABD ve dünyanın diğer büyük ekonomileri arasındaki ticaret geriliminin yoğunlaşması ve büyümenin zirve noktasını geçtiğine ilişkin endişeler ile 2012’den bu yana en düşük seviyeye indi. ZEW tarafından Salı günü açıklanan veriye göre, ülkede yatırımcı güveni göstergesi, Temmuz ayında – 24.7’ye inerek bu yılki beşinci aylık düşüşünü gerçekleştirdi. Endeks, Haziran ayında – 16.1 değerini almıştı. Beklentiler ise – 18.9 seviyesindeydi. EUR/USD paritesinde bugün hareketli olmasını bekleyebiliriz. Saat 10:00’da Avrupa’da Draghi konuşması gerçekleşecek. Saat 15:30 da ise ABD Haziran ÜFE rakamları açıklanacak. Beklenti 0.2 yönünde ve olumlu gelen veri ABD dolarının güçlenmesi ile paritede baskıya neden olabilir. Risk algısıyla beraber Doların değerlendiğini de gözlemliyoruz.  Paritenin aşağı hareketlerinde 1,17030 ve 1,16605 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.17753 ve 1.18051 seviyeleri takip etmekte fayda var.

Dolar endeksinin hafif yükselmesi ile birlikte ons altın, 1259 seviyesinden 1250 seviyesine kadar geri çekilme yaşadı. Dünyadaki risk algısı ile birlikte ABD dolarının değer kazandığını görüyoruz. Ağustos altın opsiyonlarının da satıcılı seyretmesi düşüş trendini desteklemekte. Teknik olarak sarı metalde yükseliş hareketlerinin hacimsiz kalması sebebiyle aşağı yönlü trendi devam edebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 1248.84 ve 1241.63 yukarı yönlü harekette ise 1261.79 ve 1267.53 seviyeleri takip edilebilir.

Yurt içinde kabine açıklanması ile birlikte dünyadan da yorumlar gelmeye başladı. Cuma Günü Fitch görüşü gelecek mi diye düşünürken S&P Türkiye için yakından izliyoruz ve daha merkezi politika yapısının oluştuğunun farkındayız açıklaması yaptı. Ek olarak herhangi bir görüş bildirmek için erken olduğunu iletti. Bugun yurt içinde Mayıs cari hesap verisi gelecek Ayrıca dün tahvil faizleri yeni rekor kırdı. Hazine 9,05 Milyar tl tahvil ihalesi gerçekleştirdi. İki yıl vadelilerin faizi yüzde 20.28 ile 10 yılın zirvesinde gerçekleşti. 2019 vadeli tahvil ihalesinde bileşik faiz yüzde 20.28 olurken, ihaleye 2.61 milyar TL teklif geldi. İhalede 704.7 milyon TL net satış gerçekleşti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.