Ticaret Savaşı Alevleniyor – 12 Eylül 2018

Genel olarak Global Dünyaya bakarsak Arjantin Merkez Bankası %60 olan politika faizini değiştirmezken aralık ayına kadar duruşunun devam edeceğini açıkladı. Bugün ABD tarafında ham petrol stokları verisi gelecek ve stokların düşmesi yönünde beklenti mevcut. Beklenti paralel gelmesi durumunda petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket beklenebilir. Çin ile ticaret savaşları yoğunlaşırken asıl etkiyi aslında Avustralya dolarının değer kaybetmesi olarak takip ediyoruz. Son zamanların en kötü gelişmiş ülke para birimi performansını sergileyen paritenin bir sebebi de FED’in beklenen faiz artırımları olarak da açıklanabilir. Dolar trendi altın piyasasında da geçerli olmakta ve ons altın fiyatlarını 1189’a kadar baskıladığını görmekteyiz.

Haftanın üçüncü işlem günüde yurt içinde özellikle kur tarafında sakin bir hava varken gözler yarınki Para Politikası Toplantısında olmaya devam ediyor. Bir diğer jeopolitik risk olan İdlib’te konusunda ise İngiltere Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı makaleye atıfta bulunarak Türkiye’nin görüşlerine katılıyoruz açıklaması geldi. Şirketler cephesinde ise Moody’s yaptığı açıklamada not verdiğimiz Türk şirketlerinin refinansman çevirme gücünün yüksek olduğunu açıkladı. Yurt içinde herhangi bir veri akışı olmaması bugün de Merkez Bankası öncesi sakin ve yatay bir gün beklememize sebep oluyor.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak dar bir kanal içinde fiyatlanmaya devam etmekte. Bu durum sıkışmaya sebep oluyor ve yarın faiz kararı sonrası ciddi volatilite beklenebilir. Destek noktası olarak 6.3995, 6.3745 ve 6.3038 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.4702, 6.5159 ve 6.5866 noktaları takip edilebilir.

ABD tarafında bugün veri açısından yoğun olacaktır. Saat 15:30 ağustos ayı ÜFE ve saat 21:00 FED bej kitap açıklanacak. Dün gelen JOLTS iş imkânları verisi 6.939M ile beklenti üzerinde gelirken ABD istihdam piyasasının son zamanların en iyi performansını sergilediğini görüyoruz. Dolayısıyla gelen veriler ile Dolar’ın güçlü seyrinin devam etmesi kaçınılmaz bir hal alıyor. Ticaret savaşlarının devam ettiği ve en büyük karşıt cephede olan Çin ise ABD’ye yaptırım yapma isteği mevcut ve bunun için Dünya Ticaret Örgütüne ABD ile ilgili başvuracak. Son olarak ABD’de son zamanlarda korumacılık politikalarında ismi geçen Apple bugün yeni ürünlerini tanıtacak. Son olarak ABD’li şirketler Trump tarifelerine karşı lobi oluşturma çabaları haberleri karşımıza çıkmakta ve ticaret savaşlarının sadece Çin değil ABD tarafında da ciddi rahatsızlık oluşturduğu gözlemlenmekte.
Avrupa tarafında ise Temmuz ayı sanayii üretim rakamları gelecek. Dün ZEW ekonomik hissiyat verisi olumlu gelirken Avrupa ekonomisinde Perşembe gelecek olan AMB toplantısı öncesi piyasaya gelecek olan olumlu veriler toplantı notlarından çıkacak olan mesajlara karşı piyasayı daha hassas yapacaktır. İtalya’nın sorun oluşturmayacağı piyasa tarafından ikna olunursa eğer EURUSD paritesinin en ufak olumlu haberde yukarı atma isteğinin olduğunu gözlemliyoruz.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak en büyük destek olarak 1.15258 olarak grafikte gözümüze çarpmakta. Bu direncin üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketler beklenebilir. Kırılması durumunda en yakın destek 1.14471 takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.16435, 1.16832 ve 1.17619 seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.