TCMB Hamlesi Türk Lirasını Nasıl Etkiledi – 7 Mayıs 2018

Geçen hafta açıklanan ABD Tarım Dışı istihdam verisi 164  bin ile beklentileri karşılamadı. Bunun yanında ortalama saatlik kazançlar %0.1 artış ile beklentilerin altında kalmıştı. Ancak işsizlik oranı %4.1’den %3.9 olan rekor seviyeye geriledi. Öncelikle düşük istihdamı fiyatlayan piyasa sonrasında işsizlik oranının düşmesi sebebiyle bir anda yön değiştirerek dolar tarafında pozitif fiyatlamayı beraberinde getirdi. 1.1993 seviyesine yükselen parite düşüşe geçerek 1.1918’li seviyelere kadar geri çekildi. Yeni haftanın ilk gününde sakin bir ekonomik takvimi takip ettik. FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilirken dolar endeksindeki yükseliş hareketi, EUR/USD paritesinde aşağı yönlü ataklara sebep oluyor. Haftanın önemli verilerine genel olarak göz atacak olursak yarın Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. İşsizlik oranında hedefledikleri %3.8 seviyesine oldukça yakın seyreden ABD ekonomisi enflasyonun da yüzde 2’lik hedeflerine yaklaşmasıyla pozitif bir seyir sergiliyor. Powell’ın gerçekleştireceği konuşmasında enflasyon ve faiz ile ilgili yapabileceği açıklamalar dolar kanadında hareketliliği beraberinde getirebilir. Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına doğru da Kırmızı Kitap ve JOLTS İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı takip edilecek. Çarşamba günü ABD Üretici Fiyat Endeksi Takip edilecek. Perşembe günü de ABD’den kritik enflasyon verisini takip edeceğiz. Çekirdek enflasyonun aylık bazda %0.2 artması bekleniyor. Sonrasında gözler İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularına çevrilecek. Haftanın son işlem gününde de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamaları piyasa üzerinde etkili olacak. 1.1920 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesinde aşağı yönlü düşüş devam ederse 1.1904 desteği test edilebilir. Seviyenin aşılarak kalıcılık sağlaması halinde ise 1.1871 ve 1.1786 yeni destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 1.1988, 1.2041, 1.2126 direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir.

Yurtiçinde TCMB’nin döviz hamlesini takip ettik. Rezerv opsiyon mekanizmasında yüzde 55’lik üst sınırı yüzde 45’e düşürüldüğünü belirtti. Bu değişiklik ile birlikte yaklaşık 6.4 milyar Türk lirası likidite piyasadan çekilecek ve yaklaşık 2.2 milyar dolar bankaların kullanımına geçecek. Geçen hafta gelen yüksek enflasyon verisinden sonra Merkez Bankasının kura nasıl bir müdahalede bulanacağı uzun zamandır beklenirken bu müdahalenin kura etkisi sınırlı kaldı ve USD/TRY yönünü tekrar yukarıya çevirdi. 4.2720 seviyelerini test eden parite sonrasında bir miktar geri çekilerek 4.2705 seviyesinde seyrini sürdürüyor. Hafta içerisinde gelecek önemli ABD verileri kur üzerinde hareketliliğe sebep olabilir. 92.80 seviyesinde fiyatlanan dolar endeksinin 93’e doğru atağa geçmesi halinde kurun daha da yükseldiğini görebiliriz. Olası yukarı yönlü ataklarında 4.2745 direnci takip edilebilir. Seviyenin üzerinde bir fiyatlama gerçekleşmesi halinde ise 4.2913 ve 4.3208 dirençleri takip edilebilir. Olası gevşeme hareketinde ise 4.2142, 4.1974 ve 4.1666 destekleri takip edilebilir.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ABD’nin nükleer anlaşma ile ilgili atacağı her türlü adıma karşılık vereceği yönündeki açıklamaları jeopolitik riskleri arttırırken bundan beslenen ons altın gün içerisinde 1319 seviyesini test etti. ABD’nin anlaşmadan ayrılması halinde pişman olacağını belirten Ruhani kimse ile silahlarımız ve savunmamız hakkında münakaşaya girmeyeceklerini, ihtiyaçları doğrultusunda silahlar, füzeler ve tesisler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Kuzey Kore’nin nükleer silah konusunda geri adım atarak riskleri azalttığı günlerde İran krizinin piyasaya nasıl yansıyacağını takip edeceğiz. Hafta içerisinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları, ABD enflasyon verisi dolar endeksini yakından ilgilendirirken ons altın üzerinde de doğrudan etkili olabilir. Ons altında yaşanabilecek aşağı yönlü hareketlerde 1309.94 desteğinin test edildiğini görebiliriz. Seviyenin aşılması halinde 1305.22 ve 1297.72 destekleri aktif olabilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 1317.44, 1320.22, 1327.72 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.