Tarihi Bir Güne Merhaba Dedik!

Piyasalarda tarihi bir günün sabahına uyandık ve Birleşik Krallık son sözü söyeldi. Brexit… Asya borsaları ise tahmin edeceğiniz gibi kıpkırmızı. Avustralya ASX %3.17, Güney Kore KOSPI %3.09, Japonya Nikkei endeksi ise %7.92 ekside tamamladı günü. Avrupa Borsaları ise güne %10’a yakın sert bir düşüşle başlangıç yaptı. BIST 100 de an itibariyle neredeyse %4 ekside.

Hareketli geçen gecede Yen’in güvenli liman olarak talep görmesinin ardından USDJPY neredeyse son 32 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti ancak bugün parite verdiklerinin yarıya yakınını geri almış durumda. ALTINda 1360’lara kadar yükseldikten sonra 1320 bölgelerinde dengelenmiş gibi gözüküyor.

GBPUSD ise son 30 yılın en düşük seviyelerinden toparlanıyor ve 1.38 bölgesi üzerine kendini atmış durumda. Sabah saatlerinde basın açıklaması yapan İngiltere Başbakanı Cameron, önümüzdeki dönemde ülkenin yeni bir lidere ihtiyacı olduğunu, ve AB ile müzakerelerin yeni Başbakan ile yürütülmesi gerektiğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney de gereken önemleri almak için tereddüt etmeyeceklerini söyledi ve 250 milyar sterlin daha ek önem almaya hazır olduklarını belirti.

USDTRY de 3.00 üzerini gördükten sonra yeniden 2.91 bölgesine kadar gerilemiş durumda. Aşağıda 2.88 ve 2.84 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise yeniden 2.94 üzerine çıkılmasıyla 3.00’a doğru yükselişler sürebilir. Bugün ekonomik takvimin en önemli verisi ise 15.30’da ABD’den gelecek olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.