Sterlin’de Volatilite Arttı – 17 Ekim 2017

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar gelen ekonomik veriler ve siyasi haber kaynakları ile şekillenmeye devam ediyor. Ekonomik takvimi incelediğimizde gün içerisinde ilk olarak İngiltere kanadında bir hareketlilik görülüyor. TSİ 11.30’da gelen enflasyon verisi İngiltere’de beklentileri karşıladı. Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı veriye göre eylül ayında TÜFE bir önce ki yılın aynı dönemine göre %3 yükseldi. Geçmiş ayda ki oran %2.9 idi. Son gelen enflasyon verisi bize İngiltere’nin 2012 yılından beri en iyi seviyelerini gösteriyor. Hedeflenen enflasyonun üzerinde devam eden enflasyon verisi piyasalar tarafından ‘Faiz artışı olabilir mi?’ sorularının oluşmasına neden oluyor. Veri ardından İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney açıklamalarda bulundu. Carney; enflasyonun Ekim’de %3 üzerinde olacağını ve önümüzde ki aylarda faiz artırımına gitmenin uygun olabileceğini belirtti. On yıldır ilk kez faiz artırımına gidilme fikri BOE yetkilileri arasında konuşulmaya başlandı diyebiliriz. Bunlarla beraber İngiltere’nin başında ki en büyük belirsizlik Brexit. Bugün de Avrupa Birliği’nin ayrılık için 100 Milyar Euro istediği haberleri piyasalara düştü. Bu da sterlin üzerinde baskı unsuru oluşturuyor ve aşağı yönlü hareketlenmelere sebep oluyor. GBP/USD paritesi günü 1.32 seviyelerinde açsa da gün içerisinde aşağı yönlü hareketlerle 1.31 seviyelerini gördü. Teknik olarak incelendiğinde 1.30886 ve 1.30349 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.32624 – 1.33003 – 1.33493 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir.

Haftanın hareketli kesiminden biri olan Euro bölgesine döndüğümüzde ise gün içerisinde yoğun bir ekonomik takvim izlendi diyebiliriz. İlk olarak Almanya’dan ZEW Ekonomik Hissiyatı verisini takip ettik. Geçtiğimiz ay da yükseliş gösteren yatırımcı güveni, ekim ayında da yükseliş göstererek 17.6 oranına ulaştı. Avrupa’nın lokomotif ekonomisi olan Alman ekonomisi bu veri ile birlikte büyüme oranında ki beklentilerini de artırmış oldu. Ardından Euro Bölgesi nihai yıllık enflasyonu eylül ayında %1.5 olarak ölçüldü. Böylelikle herhangi bir değişiklik yaşanmayan veri ile beraber Avrupa kanadında enflasyon hedefinin halen yakalanmadığı görüldü. Önümüzde ki günlerde Avrupa Merkez Bankası Yetkililerinin varlık alım programının geleceği hakkında bir karar almasını bekleyen piyasalar, fiyatlarda sürdürülebilir bir gelişme olmaması itibariyle kararın ne olacağını merakla bekliyor. Gün içerisinde dolarda ki toparlanmadan da negatif etkilenen EUR/USD paritesi aşağı yönlü hareketler sergiledi. An itibariyle 1.17 seviyelerinde fiyatlanan paritede 1.17211 – 1.16790 – 1.16267 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 1.17985 – 1.18165 – 1.18372 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar tarafında ise gün içerisinde toparlanma hareketleri sergilendi. Yeni Fed başkanının kim olacağı halen belirsizliğini korurken piyasaların güçlü adaylarından biri şuan için John Taylor olarak gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile mülakat yapan Taylor için işlerin yolunda gittiği söylentileri var. ‘Şahin’ olarak tanınan Taylor’ın seçilebilme ihtimali ile beraber dolarda da değer kazanımları yaşandı. Trump’ın önümüzde ki günlerde de mevcut başkan Janet Yellen ile bir mülakat yapması bekleniyor. Ekonomik takvimde ise ABD’den gelen sanayi üretimi verisi dikkat çekti. Halen kasırgaların etkisi hissedilen veride sınırlı bir hareketlilik oldu ve Eylül ayında %0.3 olarak kaydedildi. Önce ki veri de -%0.9’dan -%0.7’ye revize edildi. USD/TRY paritesine baktığımızda ise yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görülüyor. Güne 3.64 seviyelerinde başlayan parite gün içerisinde 3.67 seviyelerini test etti. Teknik olarak incelediğimizde 3.6926 – 3.7083 – 3.7300 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.6412 – 3.6308 – 3.6155 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.