S&P Değerlendirmesi Yurt İçi Piyasaları Nasıl Etkileyecek? – 15 Şubat 2019

Haftanın son işlem gününde yurt içinde  gözler S&P olası not kararında. Geride bıraktığımız günde de bahsettiğimiz gibi herhangi bir not artırımı beklenmezken görünümde değişikliğe gitmesi beklenebilir. Bilindiği üzere S&P Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört seviye altında tutmakta. Ekonomik datalara bakarsak yurt içinde dün açıklanan cari hesap rakamlarına göre;
-Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Aralık ayına göre 6.313 milyon ABD doları azalarak 1.437 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 27.633 milyon ABD doları olak gerçekleşmiştir.
– Bu ayda, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 5.861 milyon ABD doları azalarak 1.683 milyon ABD dolarına gerilemiştir.
-Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 297 milyon ABD doları artarak 803 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
başlıca öne çıkan başlıklar bu şekilde gerçekleşirken, açıklanan sanayi üretim rakamlarına bakarsak, Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Aralık 2018’de önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 azalırken, yıllık ortalama da yüzde 1,8 artış kaydetti.  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, geçen yılın aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarken,imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 düşüş gösterdi.  Bugün ise Ocak ayı bütçe dengesi rakamları yakından takip edilecektir.  Dünyada gelişen ekonomik çerçeve gelişen ülke para birimlerine ve endekslerine yararken USDTRY paritesi de bu durumdan şimdilik faydalanmakta.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte gelen kısa vadeli yukarı yönlü trend dikkat çekerken, trendin hareketinin devamı açısından 5.3079 seviyesi izlenebilir. Aşılması durumunda 5.3452 ve 5.4042 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2489, 5.2272 ve 5.1682 destek noktaları yakından takip edilebilir.

ABD tarafında Çin görüşmeleri bu haftanın popüler tartışma konusu olarak öne çıkarken dün de yapılan açıklamada ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping’in henüz tarihi belirlenmemiş zirvesi öncesinde gerçekleştirilen üst düzey görüşmelerin tarafları, -üç ABD’li ve Çinli yetkiliye göre- ABD’nin talep ettiği ekonomik reformlar konusunda uzlaşamadı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin,Perşembe günü aralarında Başbakan Yardımcısı Liu He’nin de bulunduğu Çinli mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Görüşmeler iki gün sürecek.  Bir haftadır süren endeks iyimserliği haberlerin ardından gerilerken güvenli liman olan ABD tahvillerine alım geldi ve getirilerde düşüş gözlemledik. Şu an için küresel piyasalar sadece Çin-ABD görüşmelerine odaklanmışken gelen veriler Dolar tarafında büyük etki yapmamakta zira dün açıklanan perakende satışlar verisine bakarsak Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre perakende satışlar Aralık’ta %1.2 düştü. Bu, 2009’dan beri görülen en büyük düşüş olarak kayda geçti. Beklenti %0.1 artıştı. Satışlardaki düşüş sonrası büyüme tarafında da değişimler beklenebilir. Meksika sınırına yapılacak duvar hakkında ise Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump’ın bütçe yasasını imzalayarak hükümetin açık kalmasını sağlayacağını ancak sınır güvenliği konusunda “ulusal acil durum” ilan edeceğini açıkladı. Tasarıyı imzalama konusunda pozitif olduğu bilinen Trump ‘ın yine de hala imzalayacağım dememesi riskleri barındırmakta.
AB tarafında dün açıklanan GSYİH rakamları pozitif gelirken, Almanya özelinde 4. Çeyrek rakamı pozitif gelmesi teknik resesyon riskinden çıkarmış oldu. Euro tarafında dünyadaki Dolar alışlar nedeniyle 1.12800 seviyesinde seyretmesi EURUSD paritesi üstünde baskı yaratmakta. Brexit tarafında İngiliz parlamentosu,hükümetin Brexit yaklaşımına ve yeniden müzakere sürecine destek veren önergeyi reddetti. Önerge 258’e karşı 303 oyla reddedildi. Oylama yasal olarak sembolik bir önem taşısa da, bu sonuç Theresa May hükümetinin Avrupa Birliği ileyürüteceği pazarlıklarda elini zayıflatacak. Durum böyle olunca 1.28597 altında fiyatlanan paritede aşağı yönlü baskılar devam etmekte. Hareketin devamı halinde 1.12594 ve 1.27114 destek noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.12597 ve 1.29210 direnç noktaları izlenebilir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12586 üzerinde oldukça 1.13193,1.14449 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12235 ve 1.11628 destek noktaları izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.