Sakin Hafta Başlangıcı – 17 Temmuz 2017

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına yaklaşırken geçtiğimiz haftalara nazaran daha sakin bir gün geçirdik diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde gerek ABD’den gelen ekonomik verilerin istenileni karşılayamaması, gerek FED Başkanı Yellen ve diğer FED başkanlarının güvercin tonda ki görüşleri dolarda değer kayıpları yaşatmıştı. Yeni bir hafta başlangıcında da bu değer kayıpları korunmuşa benziyor. En son gelen ABD enflasyon verisiyle birlikte, FED’in enflasyon hedefine yaklaşıp yaklaşamayacağı kafalarda daha fazla soru işaretleri oluşturmaya başladı. Bu sorularda piyasalarda FED’in faiz artışlarında daha yavaş hareket edebileceği algısı oluşturdu. Bunlara ek olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın doları destekleyiciliği de sorgulanmaya başladı. Başkan seçildiğinde vaat ettikleri ile birlikte dolara dolaylı yönden güç kazandıran Trump, başkan seçildikten sonra elle tutulur icraatlar yapamadığı için dolara kazandırdığı güç gün geçtikçe azalıyor.

Yurtiçine baktığımız zaman ise bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın bankalara yaptığı sunumların ayrıntıları açıklandı. Açıklamada; ‘enflasyon sürecinde ki iyileşmeye kadar para politikasında ki sıkı duruş devam edecek’ sözleri dikkat çekti. Ayrıca; TCMB’nin fiyat istikrarı doğrultusunda elinde ki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini açıklamalarına ekledi. Ayrıca Maliye Bakanı Ağbal; Haziran ayı bütçe açığının 13,7 Milyar lira olduğunu açıkladı. Bunlar ışığında USD/TRY paritesine baktığımızda 3,52’li seviyelerde açılan parite, gün içerisinde 3,55’li seviyeleri gördü. Teknik olarak yukarı yönlü hareketlerde 3,5456 – 3,5625 – 3,5883 direnç seviyeleri dikkat çekerken, aşağı yönlü hareketlerde 3,5198 ve 3,5029 destek seviyeleri test edilebilir.

Sterlin kanadına baktığımız zaman ise geçtiğimiz günlerde ki İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı’nın şahinvari açıklamaları ve ABD enflasyon verisi ile yükselişe geçen GBP/USD paritesi gün içerisinde aşağı yönlü hareketler sergiledi. İngiltere hükümet kanadında BREXIT sürecinin daha uzun günlere sarkabileceği görüşleri sterlini zayıflatan etkenlerden biri oldu. Pariteye teknik olarak baktığımızda yukarı yönlü ataklarda 1,31681 – 1,32304 – 1,34093 direnç noktaları dikkat çekerken, aşağı yönlü gevşemelerde 1,30515 – 1,29892 – 1,28726 destek seviyeleri test edilebilir.

Euro bölgesinde ise gün içerisinde TÜFE verisi dikkat çekiciydi. Tüketici Fiyat Endeksi (Yıllık,Haz.) %1,3 ile bir değişim göstermedi ve beklentiler doğrultusunda geldi. Bu veri piyasaları çok sert etkilemese de bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz Oranı Kararı Euro bölgesinde volatiliteyi arttırabilir. EUR/USD paritesine baktığımızda 1,14’lü seviyelerde ki fiyatlanmalar devam ediyor. Teknik olarak yukarı yönlü ataklarda 1,14957 – 1,15240 – 1,16044 direnç seviyeleri dikkat çekiyor. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1,14436 – 1,14153 – 1,13632 destek seviyeleri test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.