Sahne Mario Draghi’nin – 7 Eylül 2017

Geride bıraktığımız haftanın üçüncü işlem gününde veri açısından pek bir hareket olmazken FED Başkan Yardımcısı Fischer’ın Ekim ayında görevi bırakacağını açıklaması günün olayıydı. ABD’den PMI verilerinin beklenenden düşük gelmesi ile USDTRY paritesinde bir miktar geri çekilme gözlemledik. Yurtiçi veri açısından sakin görünüyor. 3.4266 seviyelerinde işlem gören  parite de aşağı yönlü hareketin devamında 3.4155 ve 3.4000 seviyeleri USDTRY ye destek olabilir. Yukarı doğru ataklarda ise 3.4416, 3.4585 noktaları takip edilmesi gereken önemli direnç noktaları.

Piyasanın beklediği haftanın en kritik gelişmesi  bugün gerçekleşecek. Avrupa bölgesinde açıklanacak olan Mevduat Hesap oranı ve Faiz oranı kararlarında herhangi bir değişiklik beklenmezken, gözler sonrasında yapılacak olan açıklamalarda olacak. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin vereceği mesajlar önemli. Toplantının öne çıkan gündem maddesi varlık alım programının geleceği. Piyasada Kuzey Kore ile ilgili Rusya’nın sağduyu çağrısı gerginliğin biraz da olsa durulduğu yönünde algılandı

ECB basın açıklamasının ardından EURUSD paritesini takip ediyor olacağız. Olası geri çekilmelerde 1,18977, 1.18764, 1.18288 pariteye destek olabilir. Piyasa tarafından pozitif algılanan açıklamalarının gelmesinin ardından yukarı yönlü hareketlenmelerde ise  ve 1.19453, 1.19716, 1.20192 direnç seviyeleri büyük önem taşıyor.

Bu haftanın bir diğer önemli enstrümanı Petrol. Özellikle ABD’de yaşanan iklim olayları ve kasırgalar petrol fiyatlarını direk etkilemiş durumda. Harvey Kasırgasının ardından kazançlarını koruyan petol de bu seferde Irma Kasırgası bekleniyor. Dün açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü Ham Petrol Stok verileri beklentilerden daha iyi gelmesi ile birlikte petrol fiyatını 54 dolar seviyesinde güçlendirdi.

Bugün açıklanacak olan Ham petrol Stok verisi ile petrol kendine yön bulmaya çalışacak. Brent Petrol de 55.00 ve 55.50 seviyesi önemli direnç iken geri çekilmelerde 53.00 ve 52.50 seviyeleri kritik destek seviyeleri olarak önümüzde duruyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.