Referandum Öncesi Son Anketler Ne Diyor?

Tarihi gün geldi çattı ve bugün İngiltere AB’den çıkacak mı çıkmayacak mı soruları nihayet cevap bulacak. Dün akşam saatlerinde yayınlanan anketlerde çok az farkla ayrılalım kampının önde olduğunu görmüştük ve GBPUSD üzerinde de gelen anketler sonrası bir miktar baskı oluşmuştu.

Gece saatlerinde ise iki yeni anket sonucu daha geldi. YouGov’un online olarak yaptığı ankete göre %51 kalalım %49 ayrılalım demiş. ComRes’in yayınladığı ankete göre de kalalım diyenler %48’e %42 öndeler. Bahis sitelerinde ise İngiltere AB’de kalır diyenlerin oranı %78’e yükselmiş durumda. GBPUSD gelen anketler sonrası bu kritik günde 2016’nın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Asya piyasalarında ise karışık bir seyir vardı. Avustralya ASX hafif ekside Güney Kore KOSPI endeksi ise -%0.29 ile hafif ekside tamamladı günü. Japonya Nikkei endeksi de günü %1’e yakın artıda kapattı. Asya seansının tek verisi Japonya’dan geldi. Flaş imalat PMI 47.8 ile beklentilerden kötü geldi ve bildiğimiz gibi PMI verilerinde 50 altında kalınması negatif bir tabloya işaret ediyor. Ancak gelen verinin USDJPY’de etkisinin beklediğimiz gibi son derece sınırlı olduğunu gördük.

Öğlen saatlerine kadar Euro Bölgesi’nden imalat PMI verilerini takip etmeye devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.