Piyasaların 2016 Hikayesi – 02 Ocak 2017

2016'da Piyasalar Ne Yaşadı?

2016 yılı küresel piyasalar açısından tam anlamıyla bir yalan rüzgarı gibi geçti. Türkiye ve dünyada yaşanan olaylar bu yılı deyim yerindeyse bitse de gitsek dedirtti. Her şey o kadar üst üste geldi ki sene başında yaşanan Çin sancısı çok çabuk unutuldu. Yaşanan yeni gelişmeler eskisini hatırlamamıza izin vermedi.

Hafızamızı zorlarsak sene başında neydi o Çin sancısı. Çin’de büyümenin yavaşlayacağı endişeleri ile birlikte küresel piyasaları Çin korkusu sardı. Çin borsaları yaklaşık %20 değer kaybederek adeta çöküşe geçti.
Geleceğin en büyük ekonomisi olarak gösterilen Çin’de yaşanan finansal sorunlar altının 2016’ya adeta rüzgar gibi başlamasına neden oldu. Öyle ki bu rüzgar Altının ilk 5 hafta %20’nin üzerinde yükselmesine sebebiyet verdi.

Hatırlanacağı üzere FED 2015’teki son toplantısında ekonomik göstergelerin iyiye gittiğini ve eğer ekonomi tam istihdama yaklaşır, enflasyonda da %2’lik hedefe ulaşabilirsek 2016’da tam 4 kez faiz artışı yapabileceklerini ifade ettiler. Bu durum doların 2015’in son aylarında diğer para birimlerine karşı ralli yapmasına neden olmuştu.

Bir de Brexit meselesi vardı bu sene. İngiltere Avrupa’da kalacak mı çıkacak mı aylarca tartışıldı. Tüm anketler İngiltere’nin AB’de kalacağını işaret ediyordu ki, olanlar oldu. Anket konusunda tüm dünyanın paranoyaklığa sürükleyen sonuç İngiltere halkının AB’den ayrılma kararı oldu. İngilizlerin bu kararı piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı. Sterlin bir gecede dolar karşısında 1.50’den 1.30’lara düşerek %15 değer kaybetti.
Bu tarihten sonra ABD’den gelen olumlu veriler FOMC üyelerinin gittikçe şahinleşmelerine neden oldu. Ancak malum başkanlık seçimleri de yaklaşıyordu. Piyasaları bu kez de Clinton-Trump anketleri vurdu. Clinton’un uzun süre önde götürdüğü anketler Trump’ın ipi göğüslemesiyle sonuçlandı. Trump’ın gelişiyle şoka uğrayan piyasalar doları önce sattı, sonra aldı. Hem de ne aldı!

8 Kasımda gerçekleşen seçimlerden sonra yükselmeye başlayan dolar endeksi durmak bilmedi. Trump’ın olumlu söylemleriyle birlikte adeta uçuşa geçen ABD piyasaları doların tüm para birimleri karşısında haftalarca değer kazanmasına neden oldu. Yatırımları destekleyici ve FED’in arzuladığı enflasyon artışını körükleyici bir şekilde kamu harcamalarını artıracağım demesi Trump’ın öne çıkmasını sağladı. Nitekim son toplantıda FED’ten beklenen faiz artışının gelmesiyle dolar uçuşu devam etti.

Öyle ki bundan en çok nasibini alan Dolar/TL oldu. Yaşanan bu olaylar karşısında uzun sürelik direnci kırılan Dolar/TL 3.59’a kadar gelerek her gün klasikleşen ‘dolarda tarihi rekor’ sözüne iyiden iyiye aşina olmamıza neden oldu.

Söz bize gelmişken. Keşke bizi etkileyen tek şey bunlar olsaydı. Mayıs’taki Başbakan değişimi, 15 Temmuz olayı doların altını üstüne getiren diğer olaylar oldu. 2.90’lardan yıla başlayan kur yıla 3.50’nin üzerinde kapatmaya hazırlanıyor.

Sözün özeti piyasalarda hikaye bitmez. Siz değerli yatırımcılarımıza yeni yılda yeni hikayelerle merhaba demek üzere şimdilik veda ederken, yeni yılın hepinize; sağlık, mutluluk ve bol kazanç getirmesini dileriz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.