Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı ? – 05.09.2016

Kuroda ve Lacker'dan Açıklamalar

Geçtiğimiz hafta beklentileri karşılayamayan tarım dışı istihdam verilerine rağmen Dolar endeksi 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 95.10 bölgesine kadar gerilemesinin ardından verdiklerini geri almıştı. Ancak yeni haftanın ilk Asya seansında Dolar satışlarının geldiğini görüyoruz. Altın, GBPUSD ve EURUSD yukarıları zorlarken USDJPY ve USDCAD’de ise satıcılar devrede.

Gecenin verilerine gelmeden önce Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kuroda’nın açıklamalarına değinelim. Düzenlenen bir forumda mikrofon başına geçen Kuroda, para politikasının limitlerine ulaşmaya başladığını düşünmediğini söyledi. İstihdam ve gelirler tarafında yaşanan iyileşmelere dikkat çeken Kuroda Japonya’nın artık deflasyonda olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte negatif faizlerin olumsuz etkilerine değinen Kuroda atılacak olan adımlarda daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Kendisinden gelen açıklamaların USDJPY üzerinde etkisi sınırlı olurken paritede en yakın destek 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 102.80 bölgesi. Yukarıda ise direnç olarak 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 105.30 bölgesi dikkat çekiyor.

Fed’in şahin üyesi Lacker’dan ise geçen haftaki istihdam verilerine yönelik yorumlar geldi. İstihdam verilerinin makul derecede güçlü olduğunu söyledi ve faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini savundu. Bugün ABD’de ve Kanada’da işçi bayramı sebebiyle bankaların kapalı olduğunu ve piyasalarda hacim düşüklüğü olabileceğini belirtelim.

Asya borsalarında ise görünüm pozitif. Japonya Nikkei %0.66, Avustralya ASX %1.06, Güney Kore KOSPI %1.07 artıdayken Çin Shangai Composite endeksinde de yatay bir seyir var. Bugünün tek öne çıkan verisi 11.30’da İngiltere’den gelecek olan hizmetler PMI. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin çok büyük bir bölümünü oluşturduğu için gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBPUSD’de yükselişlere hız katabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.