Piyasalar ABD Seçimlerine Kilitlendi – 7 Kasım 2016

Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

28 Ekim’de FBI yeni emaillerin ortaya çıkmasını gerekçe göstererek daha önce Clinton’u Temmuz ayında akladığı email soruşturmasını tekrar açtığını açıklamıştı. Dün ise FBI Direktörü James Comey kongreye gönderdiği mektupta yapılan incelemeler sonucu Temmuz ayındaki kararlarının değişmediğini belirtti. Yani Clinton email soruşturmasında FBI tarafından tekrar aklandı.

Soruşturmanın tekrar açıldığının açıklanması 28 Ekim’de piyasalarda keskin dalgalanmalara yol açmış ve seçim yarışında Trump’ın elini güçlendirmişti. Nitekim geçtiğimiz hafta yayınlanan anketlerde Trump’ın Clinton’a karşı yükseldiğini açık bir şekilde görmüştük.

FBI’dan gelen ikinci aklamaya Trump’dan çok vakit geçmeden tepki geldi. Michigan’da seçmenlerle buluşan Cumhuriyetçi aday ‘Sekiz günde 650 bin emaili inceleyemezsiniz. Bunu yapamazsınız. Clinton suçlu. Bunu kendisi de FBI da halk da biliyor ve şimdi adaleti sağlamak 8 Ekim’de sandıklara gidecek olan Amerikan halkına düştü.’ ifadelerini kullandı.

Tam iki gün sonra bu saatlerde ABD’ye önümüzdeki dört yıl boyunca liderlik edecek yeni başkan belli olmuş olacak. Son anketler başa baş yarışın sürdüğünü gösteriyor. Wall Street Journal ve NBC tarafından düzenlenen ankette Clinton %44 – %40 ile dört yüzde puan öndeyken IBD ve TIPP Tracking anketinde Trump %44 – %43 oranıyla önde. Ayrıca Ekim ayı ortalarında düzenlenen Wall Street – NBC anketinde Clinton’un 11 yüzde puan önde olduğunu belirtelim. Yani Clinton önde fakat Trump’dan önemli bir atak var.

Piyasaların anketlere ve seçim ile ilgili haberlere verdiği tepkiden Trump’ın seçimleri kazanmasının dolar ve risk iştahı açısından negatif bir sonuç olarak algılanacağını anlıyoruz. Tıpkı Clinton email soruşturmasında olduğu gibi. FBI’ın Clinton’u tekrar akladığı haberiyle birlikte yeni haftaya pozitif bir başlangıç yapıldı. Altın ve yen gibi güvenli limanlar değer kaybederken borsalar, dolar ve başta Meksika Pezosu olmak üzere gelişmekte olan para birimleri değer kazanıyor.

USDJPY yeni haftaya yaklaşık 100 pips yukarıda başlarken Altın 1292 ile 12 dolar aşağıda başladı. Diğer yandan risk iştahında artış ile USDTRY haftaya 1.1450 ile yaklaşık 100 pips, USDMXN 18.650 ile yaklaşık 350 pips aşağıda başladı. Gün içerisinde Clinton’u önde gösteren anketlerin açıklanması durumunda piyasadaki hareket bu yönde devam edebilir.

Asya borsalarında ise yemyeşil bir tablo var. Çin endeksleri ortalamada %0.15 artış yaşarken Japonya Nikkei endeksi %1.72, Avustralya ASX endeksi %1.35, Hong Kong HSI %0.95, Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.79 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.