Philly Fed Başkanı Harker’ın Açıklamaları – 29 Eylül 2016

Harker Aralık Ayına Nasip Kısmet Dedi

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Dublin’de yaptığı konuşmada para politikasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Maliye ve diğer politikaların dizginleri ele alma zamanının geldiğini söyleyen Harker ekonominin para politikasının etkisi ile olması gereken noktaya ulaştığını belirtti.

Harker ekonomide bazı risklerin oluşmaya başladığına dikkat çekti ve Eylül ayında bir faiz artışı gelseydi bundan memnun olacağını ancak alınan kararı da desteklediğini söyledi. Kasım ayındaki toplantı için ise “canlı” kelimesini kullanan ve seçimlerden dolayı masadan kaldıramayız diyen Harker Aralık ayının henüz net olmadığının altını çizdi.

Açıklamalarının devamında ise Harker normalleşmenin işletme yatırımları açısından olumlu olacağını düşündüğünü söyledi ve %2’lik enflasyon hedefine yavaş yavaş yaklaşıyoruz dedi.

Kendisinden gelen açıklamaların etkisi paritelerde sınırlı olurken bugün ekonomik takvimin en önemli verisi birazdan ABD’den gelecek olan büyüme rakamı. Ekonominin %1.3’lük bir büyüme performansı sergilemesi bekleniyor ve beklenti altı kalacak veri faiz artışı ihtimallerini azaltabileceği için Dolar üzerinde baskı oluşturabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.