Önümüzde Ki Günlerde TL’yi Neler Bekliyor? – 16 Ocak 2018

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalarda yurtiçinde ‘gergin’ bir bekleyiş devam ediyor diyebiliriz. Önce ki yazılarımızda da TL kanadında ekonomik takvimde önemli bir haftaya girdiğimizden bahsetmiştik. İlk olarak 18 Ocak Perşembe günü TCMB’nin gerçekleştireceği para politikası toplantısı ve ardından Cuma günü Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch’in Türkiye değerlemesi TL kanadında volatiliteye sebep olabilir. Bunlarla birlikte son günlerde Afrin ve Münbiç konusunun sıcaklığını artırması TL tarafını daha da gerdi. Amerika’nın Suriye sınırında YPG’nin de içinde olduğu 30 bin kişilik bir polis gücü kuracağını duyurması ile birlikte sınırımızda hareketlilikler arttı. Sınır bölgesinde güvenlik tedbirleri en üst seviyede devam ederken, çeşitli zırhlı personel taşıyıcı ve tanklar Suriye sınırına sevk ediliyor. Bu konuda piyasaya düşen son haberlere göre sınır bölgesine gönderilen 10 adet tank Afrin’in tam karşısı olan Hassa bölgesine konuşlandırılmış vaziyette. Bu haber başlıkları ile TL baskı altına girdi ve USD/TRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 3.83 seviyeleri görüldü. Ardından Suriye’de bulunan Amerika’nın öncülüğünü gerçekleştirdiği Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon basın toplantısı düzenledi ve bu toplantıda kendisine bu konu hakkında soru soruldu. Ryan Dillon bu soruya ‘Afrin, koalisyonun operasyon alanı içinde değil’ cevabını verdi. Bu açıklama ile birlikte TL kanadında bir miktar rahatlama oluştu ve USD/TRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve 3.78 seviyeleri görüldü. Bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışları yakından takip edilirken, piyasaların merak ettiği bir diğer konu ise TCMB’nin Perşembe günü bir hamlede bulunup bulunmayacağı yönünde. Genel kanı faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Fakat önümüzde ki günlerde USD/TRY paritesinde ki hareketlilikler TCMB’nin kararına etki edebilir. Pariteyi kontrolde tutmayı amaçlayan TCMB, oluşabilecek sert hareketler ile birlikte bir müdahalede bulunabilir mi? Piyasalar bunun cevabını Perşembe günü saat 14.00’da bulacak. Ardından gözler Cuma günü Fitch’in kararına çevrilecek. Fitch’den de görünüm ve not konusunda bir değişiklik beklenmiyor. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesinde an itibari ile 3.79 seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 3.8261 – 3.8438 – 3.8990 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.7631 – 3.7256 – 3.6678 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Sterlin kanadına baktığımızda ise gün içerisinde gelen İngiltere enflasyon oranını takip ettik. Gelen veriye göre Aralık ayında enflasyon altı ay sonra ilk kez düşerek %3 oranına geriledi. Kasım ayında yaklaşık olarak beş yılın en hızlı seviyesi olan %3.1 oranına ulaşan veri, böylelikle düşüş yaşayarak %3 oranına gerilemiş oldu. Oluşan bu aşağı yönlü hareketin ise uzun vadeye yayılıp yayılmayacağını söylemek şuan için çok erken. Bu sebeple önümüzde ki günlerde gelecek olan veriler yakından takip edilecek. Bilindiği gibi sterlin haftanın ilk günü dolar karşısında son 1 yılın en iyi seviyelerini görmüştü. Veri öncesi dalgalı bir seyir izleyen GBP/USD paritesinde, veri ardından aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. İngiltere’de enflasyonun düşmesi ile Merkez Bankası (BoE)’nın yıl içerisinde faiz artırmayabileceği beklentileri oluşurken, bir yandan da akıllarda hala Brexit konusu var. Brexit müzakerelerinin halen belirsizliğini koruması GBP kanadında bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. An itibari ile 1.3755 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan GBP/USD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.38349 – 1.38746 – 1.39697 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.37398 – 1.36844 – 1.35893 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine dönecek olursak ekonomik takvimde kısır bir seyir dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde son gelen verilerin iyimser olması, Almanya’da koalisyon hükümeti kurulması konusunda anlaşmanın sağlanması ve Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşviği bu yıl daha da düşürebileceği beklentisine, dolarında zayıf seyri eklenince euro’da ralli yaşanmıştı. Fakat gün içerisinde doların toparlanma hareketleri yaşadığı görüldü. Bununla birlikte Almanya’da koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik beklentilerin bir miktar sıcaklığını azaltması ile EUR/USD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yarın Euro bölgesinden gelecek olan Tüfe verisi volatilite de etkili olabilir. An itibari ile 1.22 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22500 – 1.23125 – 1.23589 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21411 – 1.20322 – 1.20024 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.