OECD ECB’yi Uyardı, Brexit Risklerine Değindi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) yayınladığı Haziran ayı raporunda ECB’nin enflasyonun %2’lik hedeften aşağıda kalmaya devam ettiği sürece parasal genişlemeyi sürdürmesi gerektiğini belirtti ve özellikle de mevduat faizinde indirimi gözden geçirmesi gerektiğinin altını çizdi.

OECD Genel Sekreteri Gurria ise Euro Bölgesi’nde işsizlik oranının hala yüksek, yatırımların ise zayıf olduğunu söyledi ve Brexit risklerine de dikkat dikkat çekti. Brexit’in İngiltere ekonomisinin büyümesinde %3’ten fazla bir kayba sebebiyet verebileceğini belirten Gurria, sandıktan ayrılalım kararının çıkması halinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne oranla daha fazla negatif etkileneceğini sözlerine ekledi.

ECB üyesi Jazbec ise Bloomberg‘e verdiği röportajda ECB’nin son attığı parasal genişleme adımlarının işe yaramaya başladığını ve “şimdilik” yeni hamlelere ihtiyaç olmadığına değindi. Euro Bölgesi’nde büyümenin yavaş şekilde devam ettiğini söyleyen Jazbec, enflasyonun 2018 yılına doğru hedefe ulaşmasını beklediğini belirtti.

EURUSD’ye baktığımızda ise 1.1410 direncinden satıcıların devreye girmesi ve dolar endeksinde dünden itibaren yaşanan toparlanma birlikte satış baskısının devam ettiğini görüyoruz. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1.1260 ve 1.1200 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanacak olan toparlanmalarda ise 1.1330 ve 1.1410 direnç olarak çalışabilir. Bugün saat 17.00’da ABD’den Michigan tüketici hissiyatı açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri ile parite üzerindeki baskının arttığına şahit olabiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.