Merkez Kararını Verdi. Ya Sonra?

Merkez bankalarını takip ettiğimiz geride bıraktığımız günde yurtiçinde TCMB politika faizini 625 baz puan artırarak %24’e yükseltti. TCMB açıklamalarına bakarsak

-Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlanmaktadır.

-İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir.

-TCMB fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda ellideki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

-Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

-Kurul fiyat istikrarın desteklemek amacıyla güçlü parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Karar öncesi Cumhurbaşkanı açıklamasını takip eden piyasa faize yönelik görüş açıklaması sonrası 6.5500 seviyelerine kadar gelen kur, Merkez Bankası kararı sonrası 6.0100 seviyelerine kadar gerilerken kapanış 6.0800 seviyelerinden gerçekleşti.  Peki bundan sonra ne olacak? Merkez Bankasından beklenen adım atılmasından sonra piyasa 20 eylül’de açıklanacak olan orta vadeli program piyasanın izleyeceği bir gelişme olacak. Kamuda tasarruf gelişmeleri ve maliye politikaları yine etkili olacaktır.

Bakan Berat Albayrak açıklamalarına bakarsak “Merkez Bankası enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attı.” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Şimdi sıra mali taraftaki en önemli husus enflasyonla mücadele olacaktır’’  diyerek TL’yi destekleyici mesajlar verdi. Bugün saat 10:00’da dolar bazında cari hesap verisi takip edilebilir.
Gelişmeler sonrası USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak destek seviyesi olarak 6.0027, 5.8749 ve  5.6720 destek noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.4156, 6.7534 ve 7.2941 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Avrupa tarafında dün Avrupa Merkez Bankası açıklamalarını ve faiz kararını takip ettik. Beklendiği üzere politika faizinde değişikliğe gitmezken %0’da sabit bıraktı. Draghi açıklamalarının detaylarına bakarsak; Draghi korumacılık ve gelişen piyasalara dair risklerin ön plana çıktığına dikkat çekti.  AMB Başkanı, Türkiye ve Arjantin’den bulaşma riskinin önemli seviyede olmadığını ifade ederken, İtalya krizine de değinen Başkan, buradan da bir bulaşma yaşanmadığını dile getirdi.
AMB Euro Bölgesi için 2018 ve 2018 büyüme tahminlerini düşürdü. 2018 büyümesi %2.1’den %2’ye, 2019 tahmini %1.9’dan %1.8’e düşürüldü ve 2018 enflasyon tahmini ise değişmeyerek %1.7’de kaldı. Bugün Almanya ağustos ayı enflasyon verisi piyasa tarafından önem arz edecektir.

ABD tarafında ise enflasyon verisi açıklandı geride bıraktığımız günde, beklentinin altında kalan veride TÜFE Ağustos’ta %0.2 ile beklenenin altında arttı. Geçen sene aynı dönem % 2.9 olan TÜFE, ağustos ayında yıllık bazda  %2.7 arttı. TÜFE, 5 aydır yükselişini sürdürürken, beklenti aylık %0.3, yıllık %2.8 artış olmasıydı. Dün de bahsettiğimiz gibi en ufak dolar negatif veride piyasada ‘Dolar sat’ algısı oluşurken dünkü fiyatlamalarda Çin ile ticaret savaşı görüşmeleri de etkili oldu. Çinli bakan heyeti ile görüşme yapılacağı haberleri ile ABD borsaları Apple  ve teknoloji hisseleri

öncülüğünde yükselirken, sonrasında ABD başkanı Trump’ın attığı ‘görüşme abartılıyor’ tweet’i üzerine piyasa kazanımlarının bir bölümünü geri verdi.  Ayrıca dün ABD’den işsizlik haklarından yararlanma rakamları geldi ve son zamanların en düşüğünü kaydetti. Bilindiği üzere ABD ekonomisi işsizlik açısından en parlak günlerini yaşarken ekonominin tam istidam seviyesine yakın olduğu gözlemlenmekte.  Bugün ABD tarafında yoğun bir veri akışı mevcut sırasıyla

15:30 çekirdek perakende satışlar

15:30 ağustos perakende satışlar

16:15 sanayi üretimi

17:00 işletme stokları

17:00 Michigan tüketici hissiyatı

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik ve saatlik grafikte paritenin yukarı yönlü bir trend çizdiği söylenebilir. Trendin devam etmesi halinde direnç noktası olarak 1.17242, 1.17585 ve 1.18504 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.16323, 1.15747 ve 1.14828 destek seviyeleri takip edilebilir.

Sterlin’e bakacak olursak son 1 haftadır yükseliş kaydettiğimiz paritede yükseliş trendinin hem kısa vadede hem uzun vadede devam ettiğini izlemekteyiz. Dün İngiltere Merkez bankası faiz kararı ve açıklamalarını takip ettik. BOE beklentilere paralel olarak, varlık alım programını 435 milyar sterlinde tutma kararını da oybirliğiyle aldı. BOE, “Komite’nin önceki toplantısından bu yana, finansal piyasalar başta olmak üzere, (AB’den) çıkma sürecinde gelecekteki gelişmeler hakkında belirsizliklerin arttığına dair işaretler var” diyerek belirsizliğe dikkat çekti. Son olarak üçüncü çeyrek büyüme tahminini yüzde 0.4’ten yüzde 0.5’e çıkardı.
Teknik olarak bakarsak yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1.31400, 1.31829 ve 1.32808 direnç seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.30461, 1.29871 ve 1.28892 destek noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.