Merkez Bankaları Günü

Bugün yurt içinde TL açısından oldukça önem arz eden Para Politikası Toplantısı takip edilecek. Piyasa tarafından faiz artırım yönünde bir karar gelmesi beklenene toplantıda ortalama  400 baz puanlık bir açıklama beklenmekte. Toplantı öncesi TL’de olan değer kazanımları görülürken, beklentinin altında kalan bir kararda TL’nin kazanımlarını geri vermesi beklenebilir. TL tarafında bir diğer gelişmeye bakarsak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan TL’yi koruma kanununda yapılan değişikliğe göre menkul ve gayrimenkul gibi işlemler TL üzerinden yapılacak ve yapılmış olan anlaşmalar  30 gün içinde TL’ye çevrilecek. Son olarak Türkiye ve İngiltere arasından imzalanan JETCO mutabakatı öne çıkmakta ve JETCO 6. Dönem toplantısında, ticaret ve yatırım ilişkileri, finansal hizmetler ile müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri ele alınıyor. Yine, enerji alanlarında işbirliği, turizm ve vize konularının görüşüleceği toplantıda bilim ve inovasyon alanlarında da yapılabilecek ortak çalışmalar üzerinde de duruluyor.
Teknik olarak bakarsak USDTRY paritesinde bugün ciddi volatilite beklenebilir.  Aşağı yönlü hareketlerde deste k seviyesi olarak 6.2891, 6.2384 ve 6.0989 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 6.4286 önemli önemli bir seviye olarak karşımıza çıkmakta. Daha önce destek seviyesi olarak parite tarafından bir çok defa denenmiş olarak gözüküyor. Yukarı yönlü kırılması durumunda 6.5174 ve 6.6569 direnç noktası takip edilebilir.

Bugün Avrupa tarafında da İngiltere ve ECB kararı takip edilecek. Her iki merkez bankasından bir artırım beklenmezken Avrupa Merkez Bankası tarafından ticaret gerilimlerinin küresel büyümeyi olumsuz etkilemesinden dolayı büyüme tahminlerini düşüreceği kaydediliyor. Rapora göre ABD büyümesi olumlu olarak devam ederken İngiltere ve Türkiye’nin daralan talebi bu beklentide etkili olduğu görüşü mevcut. Haber sonrası EURUSD paritesinde hareketlilik yaşanırken 1.16156 seviyesine tekrar geldiğini gördük.  ABD tarafında ise dün ÜFE rakamlarını takip ettik ve %0.1 ile beklentinin altında kalırken veri sonra Ons altın tarafında değer kazanımları gördük. Bu gelişme bize son zamanlarda aşırı güçlenen Dolar’ın en ufak haberde satışa hazır olduğu izlenimi vermekte. Buna karşılık Trump hükümetinin bazı Çin ürünlerinin ithalatında uyguladığı ek gümrük vergilerinin de fiyatlarda yukarı yönlü baskı yapması bekleniyor. FED’in yayınladığı Bej Kitap raporunda ülke ekonomisinin ılımlı büyümeyi sürdürmesine karşın ticaret endişeleri ve işçi eksikliğinin üretim faaliyetlerini olumsuz etkilediğini bildirdi ve İş gücü piyasasının ülke genelinde sıkı olarak değerlendirilebileceği belirtilen raporda, özellikle mühendisler, kamyon şoförleri, inşaat işçileri ve bilgi teknolojileri teknisyenleri gibi meslek kollarında büyük arz eksikliği yaşandığı tespitine yer verildi. Dün ABD ile Çin arasında tekrardan müzakere olabilir açıklamaları üzerine özellikle Asya piyasalarında olumlu bir hava eserken Apple şirketinin yeni ürün tanıtımları takip edildi. Tanıtım günüde Apple hisseleri günü hafif ekside kapattı. Bugün ABD tarafında saat 15:30’da TÜFE verisi gelecek. Saat 21:00’da ise ağustos ayı federal bütçe dengesi rakamlarını takip edeceğiz.
Teknik olarak EURUSD paritesine bakarsak 1.15814 destek noktası öne çıkmakta. Parite tarafından bir çok defa denenmiş fakat kırılamamış. Üzerinde fiyatlanması durumunda 1.16611, 1.16953 ve 1.17750 noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise belirttiğimiz 1.15814 kırılması durumunda 1.15359 ve 1.14562 seviyesi takip edilebilir.

Bu sabaha karşı Avustralya’dan açıklanan istihdam değişikliği ve işsizlik verisini takip ettik. İstihdam değişikliği rakamı ağustos ayında 44.0K olarak beklenti üzerinde gelirken işsizlik oranı %5.3 ile beklentilere paralel olarak geldi. Son zamanlarda ABD dolarına karşı değer kaybı yaşayan Avustralya dolar 0.71155 seviyesinden tepki vererek 0.71853 seviyesine kadar yükseldi. Ayrıca The Sydney Morning Herald gazetesi haberine göre Avustralya dünyanın dördüncü riskli ev piyasası olarak görülmekte. Haberin içeriğine bakarsak evler çok değerlendi ve borçluluk oranı rekor seviyelerde içeriği göze çarpmakta.
Teknik olarak AUDUSD paritesine bakarsak yükseliş devam etmesi halinde 0.72047, 0.72832 ve 0.73274 noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 0.71155, 0.70598 ve 0.69706 noktaları takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.