May Toplantıyı Erteledi, Pound 2017 Haziranından Bu Yana En Düşük Seviyelerini Gördü – 11 Aralık 2018

Geride bıraktığımız günde global ekonomi açısından belki de en önemli olgu İngiltere Parlamentosunda yapılacak olan oylamanın iptalinin Theresa May tarafından açıklanması oldu. Avrupa Birliği liderleriyle Brexit konusundaki şüphelerimi görüşeceğim diyen May, asıl endişesinin aslında İrlanda sorunun İngiltere parlamentosunda kabul edilmeyeceği endişeleri öne çıkmış olarak görülürken İngiliz parlamentosunda, May’in Brexit anlaşmasının yeniden müzakere edilmesini isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. İngiliz parlamenterler anlaşmada İrlanda sınırıyla ilgili yer alan tedbir maddesinin olmaması gerektiğini düşünüyorlar. Maddeye göre, AB üyesi olan İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda arasına fiziki bir sınır oluşturulmayacak ve bu durum gelecekte müzakere edilecek. Ancak bu madde için bir zaman sınırı verilmemiş olmaması, bazı İngiliz politikacılar tarafından tuzak olarak değerlendiriliyor. bir diğer yandan da AB tarafından yapılan açıklamada hali hazırda var olan bir anlaşma olduğu için tekrar bir anlaşma yapılmayacağı açıklaması üzerine GBPUSD paritesinde 21 ayın en düşüğü görülerek 1.25104 rakamlarını grafiklerde görmüş olduk. Sterlin ile birlikte Euro tarafında da değer kayıpları görülürken Altın tarafında da değerlenme olması Dolar karşısında Euro ve Sterlinin değer kaybı olarak yorumlanabilir. FED tarafında faiz artırımlarının yavaşlayacağı sinyalleri gelirken bir yandan da 10 yıllıklardaki düşüşler dikkat çekmekte. 2.854 seviyesi 2 yıllık arasında makasın daralması resesyon sinyali olarak görülmekte. Açıklanan verilere bakarsak Almanya ticaret dengesi 17.3B ile beklentiden yukarıda açıklanması olumlu olarak yorumlanırken İngiltere tarafından dün sanayi rakamları negatif olarak geldi. Sterline çifte darbeli bir gün olarak yorumlanabilir. Bugün AB ZEW ekonomik hissiyat verisi ve ABD tarafında kasım ayı ÜFE verisi takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dün gelen satış sonrası bu sabah itibariyle 1.13520 seviyesinden gelen bir tepki alımları izlenirken burada oluşan 1.13670 seviyesi daha önce oluşan bir destek noktası olarak karşımıza çıkarken teknik olarak paritenin bu seviye üstünde kalmaya istekli olduğu görülürken olası yukarı yönlü hareketlerde 1.14138 ve 1.14725 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13214, 1.1897 ve 1.11973 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde dün gelen büyüme rakamlarına bakarsak TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin (Yıllık %2) altında bir büyüme kaydetti ve büyüme %1.6 geriledi. Çeyreklik bazda ise beklentiler çerçevesinde daralma söz konusu. İMF tahminine göre önümüzdeki yıl 0.4 daralma beklenirken S&P 0.2 daralma tahmin etmekte. Harcama grubunda yine mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre baktığımızda hane halkı harcamalarında çeyreklik bazda %3,9’luk daralma, kamu harcamalarında %2,9’luk düşüş söz konusu. Buna karşın geçen yılın aynı dönemine göre yine takvimsel düzeltmeyi yaparsak hane halkı harcamalarında %1,5’luk artış söz konusu. Yukarıdaki grafikte çeyreklik ve yıllık büyüme rakamlarını izlemek mümkün. Ortaya çıkan tabloda harcama cephesinde hane halkı yine başı çekerken, ihracatın ise büyümeye katkısı söz konusu. USDTRY paritesi büyük bir tepki vermezken yatay denecek bir seviyede kapanış yaptığı söylenebilir. Bu yönde destek seviyesi olarak 5.2810, 5.2369 ve 5.1570 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.3609, 5.3967 ve 5.4766 direnç noktası olarak izlenebilir.

Global gelişmelere bakarsak da Rupi ve Hindistan hazine tahvilleri, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Urjit Patel’in istifasının ardından sert düştü. Patel, Pazartesi günkü açıklamasında kişisel nedenlerden ötürü görevden ayrıldığını belirtmişti. Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi (USTR) Robert Lighthizer ile telefonda görüştü. Görüşmede Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Arjantin’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde vardıkları mutabakatın uygulanması ele alınarak, ekonomik ve ticari müzakerelerde yeni adımlarına yönelik yol haritası ve takvimin ilerletilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Fakat piyasa tepkisi habere karşılık oldukça zayıflamış durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.