Küresel Gerilimler Piyasaların Gündeminde – 5 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar ekonomik ve siyasi haber başlıkları ile şekillenmeye devam ediyor. İlk olarak Amerika kanadını incelediğimizde gün içerisinde dolarda toparlanma çabaları yaşandı diyebiliriz. Geçtiğimiz Cuma günü piyasaları tatmin etmeyen Tarım Dışı İstihdam,  İşsizlik ve Ort. Saatlik kazançlar verileri sonrası değer kayıpları yaşanmış, bunun ardından Kuzey Kore gerilimi ile beraber tedirginliklerde artmıştı. Kuzey Kore’nin ardı arkası kesilmeyen füze denemeleri küresel gerginliği de arttırıyor. Bu da piyasalarda ‘Güvenli Liman’ talebini oluşturuyor. K.Kore füze denemesi ardından Trump’tan da sert açıklamalar gelmişti. Tırmanan bu gerginlik gün içerisinde azalmış olsa da, önümüzde ki günlerde bu konu hakkında gelebilecek açıklamalar ve atılabilecek adımlar piyasalarda volatiliteyi arttırabilir. Ekonomik veri bakımından cılız bir gün geçse de ABD’den Fabrika Siparişleri verisini takip ettik. Beklentilere paralel olarak gelen veride Temmuz ayında -%3.3 seviyesinde düşüş gerçekleştiği görüldü. Bunlara ek olarak FED kanadından açıklamalar geliyor. Gün içerisinde Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard’ın açıklamalarını takip ettik. Brainard; faiz artışı konusunda temkinli hareket edilmesi gerekildiğini belirtti. Bilanço konusuna da değinen Brainard; bilanço daraltılmasının başlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yurtiçine döndüğümüzde ise gün içerisinde enflasyon verisini takip ettik. Tüketici Fiyat Endeksi (yıllık,ağu.) %10.68 geldi. Böylelikle enflasyon verisi tekrar çift hanelere yükselmiş oldu. Veriyi incelediğimizde ağustos ayında tüketici fiyatları bazında en yüksek fiyat artışında ilk sırayı %16,85 ile yumurta alırken, en fazla fiyat düşüşünde %19.81 ile sivri biber yer aldı. USD/TRY paritesine baktığımızda ise veri öncesi 3.43 seviyelerinde fiyatlanan paritede veri ardından yukarı yönlü hareketler yaşandı ve 3.45’e yakın seviyelerde fiyatlamalar yaşandı. Tüm bu bilgiler ışığında pariteyi teknik olarak incelediğimizde 3.4488 ve 3.4660 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.4230 – 3.4144 – 3.3972 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise haftanın en önemli konusu olarak Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın Faiz Oranı Kararı gözüküyor. Bununla beraber aynı gün gelecek olan büyüme verisi volatiliteyi arttırabilecek haber başlıklarının başında gelecektir. Bu gelişmeler öncesi EUR/USD paritesine baktığımızda dalgalı bir seyir karşımıza çıkıyor. 1.19 seviyelerinde fiyatlamalar yaşanan paritede 1.19442 ve 1.19923 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18961 – 1.18704 – 1.18480 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Yarın ki ekonomik takvimi incelediğimizde Amerika’dan gelecek olan PMI verileri dikkat çekiyor. Özellikle 17.00’da gelecek olan ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi beklenirken, Kanada’dan gelecek olan Faiz Oranı Kararı takip edeceğimiz konuların başında geliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.