Kasım Ayında Bizleri Neler Bekliyor? – 3 Kasım 2016

İşte Bu Ayın Öne Çıkanları

Kasım ayı şüphesiz piyasalarda sert rüzgarların estiği bir ay olacak ve öncelikle bütün dikkatler her ayın ilk haftası olduğu gibi ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinde olacak. İstihdam tarafında iyileşme yaşanması Fed’in Aralık ayında faizleri artıracağı ihtimallerini güçlendireceği için paritelerde sert fiyatlanmalar görebiliriz.

Önümüzdeki hafta ise 8 Kasım’da büyük gün gelip çatıyor. ABD Başkanlık seçimleri ile birlikte Clinton-Trump yarışının kazananı nihayet belli olacak. Trump’ın seçimi kazanması halinde Altın, Yen ve İsviçre Frangı gibi güvenli limanlarda yükseliş yaşanabileceği uyarısını şimdiden yapalım. Ancak sonuç ne olursa olsun piyasalarda yine hareketli saatler bizleri bekliyor olacak.

9 Kasım’da ise Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Yani NZDUSD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir. NZD bu yıl gelen faiz indirimlerine rağmen Dolar karşısında güçlü bir performans sergiliyor ancak bu toplantıdan para politikasına yönelik çıkacak olan mesajlar senaryoyu değiştirebilir.

14 Kasım’da Japonya’dan büyüme verisini takip edeceğiz. Asya seansında piyasalara hareketlenecek olan veri ile USDJPY’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir. Ertesi gün ise İngiltere’den enflasyon rakamları ve ABD’den çekirdek perakende satışlar verilerini takip edeceğiz. Hem Dolar hem Sterlin açısından son derece önemli veriler.

17 Kasım’da ise ABD’den enflasyon verileri açıklanıyor ve Fed’in çok yakından takip ettiği verilerin başında geliyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması son toplantıda enflasyon için iyimser bir duruş sergileyen FOMC’nin faiz artışları için elini güçlendirebilir.

Bir sonraki hafta Çarşamba günü ise önce ABD’den dayanıklı mal siparişleri ardından da FOMC tutanakları takip edilecek. Biz de son toplantıda konuşulanların detaylarını öğrenip Aralık ayına yönelik ip uçları arayacağız.

24 Kasım ise gözler yurt içinde TCMB kararlarına çevrilecek. Hatırlayacağımız üzere son toplantıda Merkez faiz koridorunun üst bandında indirime devam etmemişti ancak bu kararın TL üzerindeki etkisi son derece sınırlı olmuştu. Enflasyonda yaşanan düşüş sonrası TCMB’nin nasıl bir adım atacağı merak konusu ve Dolar/TL’de hareketli dakikalar bizleri bekliyor.

Ayın son işlem gününde ise Kanada büyüme rakamları USDCAD’de işlem yapan yatırımcıların odak noktasındaki gelişmelerden olacak. Petrol fiyatlarındaki düşüş ile birlikte yukarıları zorlayan USDCAD Kasım ayına nasıl bir final yapacak hep birlikte göreceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.