Japonya Düşük Enflasyona Karşı – 28 Ekim 2016

USDJPY Ne Olur?

Haftanın son işlem gününde Asya Borsalarında görünüm karışık. Avustralya ASX %0.22 ve Güney Kore KOSPI endeksi günü %0.20 kayıpla, Japonya Nikkei ise %0.68 artıda geride bıraktı. Çin borsalarında ise yatay bir seyir var. Bugün piyasaların gözü kulağı 15.30’da ABD’den gelecek olan büyüme rakamlarında olacak.

Hafta başında ABD verilerinde iyileşme yaşanırsa USDTRY’de yeni rekorlar görebiliriz demiştik ancak kur bugünkü veriye kalmadan 3.1150 üzerine yükselerek rekor tazeledi bile. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile yükselişe momentum kazandırabilir. Yaşanacak olan gevşemelerde ise 3.10 ve 3.08 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Asya seansının en önemli verileri ise Japonya’dan geldi ve ulusal çekirdek TÜFE Eylül ayında beklentilere paralel olarak -%0.5’te sabit kalırken Tokyo çekirdek TÜFE -%0.4’e yükselerek beklentilerden iyi geldi. Hane halkı harcamaları ise -%2.1 ile yine beklentilerden iyi ancak beklenti üzeri gelen verilere rağmen enflasyon hala negatif bölgeden kurtulabilmiş değil ve BoJ’un düşük enflasyon ile olan savaşı daha uzun bir süre devam edecek gibi gözüküyor.

Fed ve BoJ arasındaki para politikası ayrışması sürerken önümüzdeki süreçte ABD verilerinin beklentileri karşılaması ile Fed’in Aralık’ta faiz artırım ihtimallerinin güçlenmeye devam etmesi USDJPY’de yaşanan yükselişi de devam edebilir. Yukarıda 106.20 ve 107.00 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkarken piyasalardaki belirsizliklerin artması durumunda yatırımcıların güvenli liman olarak Yen’e yönelmesi ile 104.20 ve 103.30’lar destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.