İstihdam Verisi Doların Yükselişini Destekleyecek Mi – 8 Mart 2019

Piyasalar haftanın son işlem gününe başladı. Genel olarak haftaya baktığımızda piyasalar hareketli günler geçirdi ve bu hareket bugün de devam edeceğe benziyor. Haftanın ve günün en dikkat çeken verileri Amerika’dan gelecek. Bilindiği gibi USD/TRY paritesi dün kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 5.48 seviyelerini test etti. Ardından hafif gevşeyen kur 5.46 seviyelerinde kapanış gerçekleştirdi. Dün piyasalar Amerika’dan gelen verileri takip etti. Çalışma Bakanlığının açıkladığı veriye göre Amerika’da haftalık işsizlik maaşı başvuruları Mart ayının ilk haftasında düştü. Mart’ın 2’sinde biten haftada başvurular 223K olarak gerçekleşti. Böylelikle 3K düzeyinde bir azalış olduğu görüldü. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 225K olarak geleceği yönündeydi. İşsizlik maaşı başvurularındaki bu azalış istihdam piyasasındaki istikrarın devam ettiği izlenimi yaratıyor. Yeni güne başlarken piyasalar artık gözlerini tamamen Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevirmiş durumda. Bilindiği gibi Tarım Dışı İstihdam verisi genel olarak her ayın ilk hafta Cuma günü yayınlanıyor. Son dönemlerde gelen veriler ile birlikte Amerika’da istihdam sektörünün istikrarlı ilerlediği görülüyor. Fakat önemli olan şey ‘kaliteli istihdam’. Kaliteli istihdam içinde hem iş alanlarının hem de kazanç oranlarının artması gerekiyor. Fakat Amerika’da istihdam istikrarlı bir şekilde ilerlese de saatlik kazançlarda artış istenilen düzeylere çıkamıyor. Bu sebeple bugün Tarım Dışı İstihdam verisi ile birlikte gelecek olan saatlik kazançlar ve işsizlik oranları seviyeleri de yakından takip edilecek. Bu verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi dolarda küresel bazda hareketlenmelere sebep olabilir. Yurtiçinde ise piyasalar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı şubat ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini takip etti. Bu açıklamalarda; Şubat ayında hazine nakit dengesinin 25 milyar 873 milyon lira açık verdiği belirtildi. Gün içerisinde ekonomik takvimde yurtiçinden gelecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. An itibari ile 5.46 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4863 – 5.5120 – 5.5686 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.4297 – 5.3988 – 5.3422 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın açıkladığı faiz oranı kararlarını takip ettiler. Toplantı öncesi piyasalardaki genel beklentiler bu toplantı sonrasında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönündeydi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı sonrasında kararını açıkladı ve piyasalardaki genel beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Bununla birlikte ECB uzun vadeli refinansman (TLTRO) işlemleri programı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu program Eylül ayında başlayacak ve 2 yıl sürecek. Bu programda ise bankalara uzun vadeli kredi sağlamak ve enflasyonu orta vadede hedeflere yaklaştırmak planlanıyor. Daha önceki metinlerde Avrupa Merkez Bankası’nın ‘en az yaza kadar’ faiz değişikliği öngörmediği yer alırken, yeni metinde ‘en azından 2019 boyunca’ faiz değişikliği olmayacağının öngörüldüğü görülüyor. Bununla birlikte dün Euro bölgesinden gelen GSYH verisi takip edildi. Söz konusu veriye göre Euro bölgesi 2018 yılının son çeyreğinde %0.2 oranında büyüdü. Bu gelişmeler ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EUR/USD paritesi an itibari ile 1.11 seviyelerinde fiyatlanıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12300 – 1.12840 – 1.13741 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11399 – 1.10859 – 1.09418 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise yeni güne hafif yukarı yönlü hareketlenmeler ile başlangıç yapıldığı görülüyor. Son zamanlarda doların küresel bazda toparlanma eğilimleri ve Amerika – Çin arasındaki görüşmelerin ılımlı geçmesi altın fiyatlarında gevşeme hareketlerinin yaşanmasına sebep olmuştu. Fiyatlamalarda bu konular hakkında gelebilecek olan haber akışları oldukça etkili oluyor. Bu sebeple bugün Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler yakından takip edilecek. An itibari ile 1287 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1289.38 – 1293.33 – 1301.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1281.15 – 1276.87 – 1268.64 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.