İşte Hafta Sonu Yaşanan O Gelişmeler! – 9 Ekim 2016

Merkez Bankası Üyelerinin Açıklamaları!

Geçtiğimiz haftanın gündemi malumunuz Dolardaki yükseliş ve Altındaki düşüş olsa da Cuma günü gelen tarım dışı istihdam rakamları sonrası piyasalarda ilk tepki olarak Dolar satışlarının geldiğine şahit olduk. Ancak akşam saatlerine doğru verilerin sindirilmesiyle birlikte Dolar yeniden verdiklerinin büyük kısmını geri almayı başardı.

Hafta sonu ekonomik takvimin tek öne çıkan verisi Çin’den Caixin hizmetler PMI 52.0 ile önceki verinin hafif altında geldi. Açıkçası gelen verinin yeni haftada piyasalara önemli bir etkide bulunmasını beklemiyoruz.

Washington’da bir bankacılık seminerinde mikrofon başına geçen Fed’in iki numaralı ismi Fischer ise yaptığı açıklamalarda Eylül ayında faizlerin sabit bırakılmasının ekonomiye bir güven eksikliği olarak algılanmamalı dedi ve Fed’in daha ekonomide daha fazla ilerleme görmeliyiz söylemini yeniledi.

Açıklamalarının devamında ise ABD’nin tam istihdama yakın olduğunu ve petrol fiyatlarındaki dengenin oluşması halinde enflasyonun %2’lik hedefe doğru yükseleceğine dikkat çekti. Gün geçmiyor ki bir Fed üyesi daha aynı cümleleri kurmasın…

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan gerektiği takdirde faizleri daha da aşağıya çekebiliriz açıklamasında bulundu. Ki kendisi hatırlayacağımız gibi USDCHF’de yaşanan o tarihi çöküşün baş aktörlerinden biriydi. Yani bizden tavsiye, kendisine fazla güvenmeyin.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi ise enflasyonun 2018 veya 2019 yılları başında %2’lik hedefe ulaşmasını beklediğini dile getirdi.

Bu hafta dikkatler Çarşamba günü açıklanacak olan FOMC kararlarında olacak. Biz de her FOMC akşamı olduğu gibi geçtiğimiz toplantının detaylarını takip edip ileriye yönelik mesajları yakalamaya çalışacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.