İran Yaptırımları Başladı, Şimdi Gözler Senato Seçimlerinde – 6 Kasım 2018

Geride bıraktığımız günde yurtiçi olumlu hava sürerken aynı zamanda TÜFE verisini karşıladık. Ayrıntılara bakarsak TÜİK verilerine göre Türkiye’de Ekim Ayı enflasyonu aylık bazda 2,67 ve yıllık olarak ise %25,24’e yükselirken, birikimli ya da geçtiğimiz yılın Aralık ayından bu yana TÜFE’deki artış %22,56 düzeyinde. Enflasyonda gıda etkisi net bir şekilde sürerken, mevsimsel olarak giyim ve ayakkabı kalemindeki artışın etkisiyle gelen bir yükselişin de altını çizelim. Aşağıda enflasyondaki belirleyicileri ekledik. Enflasyona en çok katkı gıda ve alkolsüz içecekler (0,74 puan ile), giyim ve ayakkabı (0,92 puan)  ve konut (aylık konut harcamaları (o da 0,62 puan) kalemlerinden geliyor. Gıda etkisi uzun süredir enflasyonda yukarı hareketi getirse de giyim ve ayakkabıdaki mevsimsel hareket, konut ve barınma harcamalarındaki zamlar da aylık enflasyonda yükselişi destekliyor.  Bununla birlikte oluşan olumlu hava ile birlikte tahvil faizleri 21.340 seviyesine gelmesi ve USDTRY tarafında düşüş bu olumlu havanın sonucu olarak karşımıza çıkmakta. Dün aynı zamanda Türkiye açısından bir diğer önemli gelişme olan ABD’nin İran yaptırımlarından Türkiye’nin geçici süreyle muaf olması gelişmesi yurtiçinde dikkatle takip edilen bir gelişme oldu. Bundan sonra Türkiye’nin önünde iki önemli mesele olacak. Birincisi yerel seçimler ile birlikte mali disiplinin devamı veya bozulmaması ve İran muafiyeti sonrası dolacak sürenin sonunda ne tür bir aksiyon alınacağı. Şu an ki iyimser fiyatlamanın devam etmesi beklenirken USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.3000 seviyelerini görmemiz yeni alt seviyeleri görmemize sebep olabilir. 4 saatlik grafikte güçlü bir düşüş trendi hakimken günlük hareketli ortalama altında fiyatlaması ve temelde de destekleyen faktörler destek seviyesi olarak 5.2482,5.1880 ve 5.0139 noktaları takip edilirken, Yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4223, 5.5362 ve 5.7103 direnç noktaları takip edilecektir.

ABD tarafında dün İran gelişmeleri takip edilirken aynı zamanda İSM imalat verisini izledik. ABD’de hizmet sektörü Ekim’de tahminlerin altında geriledi, bu durum ekonominin bu çeyrekte de ivmesini sürdürüğüne işaret etti. Institute for Supply Management (ISM) verilerine göre hizmet endeksi Ekim ayında 60.3 olarak beklentiyi aştı. Bugün ABD’de ara seçimler olması sebebiyle önemli bir gün olacaktır. Trump seçim konuşmalarında Çin ile anlaşma yapılacaği ve Çin tarafından gelen anlaşmaya hazırız açıklamaları Yuan tarafında herhangi bir etkisi olmazken somut adımlar sonrası piyasaları etkilemesi beklenebilir. Ayrıca ara seçimlerin de piyasaların seyri açısından önemli olacağı için piyasaların seçim sonuçlarını bekleyeceğini söyleyebiliriz. Değişimin temsilciler meclisinde olması beklenirken senatoda değişim beklenmemekte. TSİ saat 11:00 da sonuçların açıklanması beklenmekte. Avrupa tarafında Bugün PMİ ve ÜFE verileri açıklanacak. ÜFE verileri Enflasyon hedefine ulaşamayan AB açısından önemli olacaktır.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak iki gündür yatay olan paritede, 1.14153 üstüne kalması durumunda yukarı yönlü bir iştah izlenecektir. Direnç seviyesi olarak 1.14366, 1.14657 ve 1.15365 noktaları izlenirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.13658, 1.13241 ve 1.12533 destek noktası olarak izlenebilir.

Global dünyaya bakarsak Avustralya MB faizi değiştirmeyerek %1.50’de sabit tuttu. Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe yaptığı açıklamada; ” Düşük faiz oranları Avusturya ekonomisini desteklemeye devam ediyor. Kademeli bir süreç olsa da, işsizliği azaltması ve enflasyonun hedefine geri dönmesi bekleniyor. Mevcut durum göz önüne alındığında, bu toplantıda politika faizini sabit bırakmak, ekonomide sürdürülebilir büyüme ve enflasyon hedefimizi tutturmak açısından tutarlı” dedi. ABD’nin İran Ambargosundan muaf ilen ettiği ülkelere bakarsak  Bu ülkeler; Türkiye, Çin, Hindistan, Yunanistan, Güney Kore, Japonya, Tayvan ve İtalya. İran’ın petrol fiyatlarına etkisi zamanla açığa çıkacak olup üretimi artıran Rusya dikkat çekerken İran’ın en büyük alıcısı olan Çin’in muaf olması aslında İran’ın ambargo etkilerinin tam olması beklenmezken asıl etkinin altı ay sonra muafiyet sonrası çıkması beklenebilir.

EURUSD

Ons Altın

GBPUSD

 

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.